Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » Kleszcze problemem jeszcze!

Kleszcze problemem jeszcze!

2010-06-18 14:43:48

Utrapieniem każdego właściciela psa są ,,zmasowane ataki kleszczy", które zwiększają swoją aktywność latem, kiedy częściej wybieramy się z psami nad jezioro, do lasu czy nad morze. Co zrobić aby uchronić pupila przed kleszczami i co zrobić kiedy znajdziemy kleszcza w sierści psa.
Rynek zoologiczny oferuje coraz więcej preparatów, które mogą uchronić nasze pupile przed zapadnięciem na babeszjozę (chorobę wywoływana przez kleszcze). Większość właścicieli psów stosuje preparat firmy ,,Frontline", który jest na rynku już od dość dawna i nadal jest skuteczny. Można dostać go w formie srpay'u bądź ,,spot on". Sprey'em wystarczy ,,zrosić" psa wzdłuż grzbietu od karku, ,,spot on" można zastosować (w zależności od wielkości spa) w trzech miejscach na grzbiecie psa. Preparaty przeciw kleszczom produkują również firmy takie jak: ,Beaphar", ,,Sabunol", ,,Fiprex", ,,Hery", ,,Bayer", ,,Dr. Clauders" i wiele innych.

Inną metoda jest zakładanie obroży przeciw kleszczom. Jej stosowanie jest łatwe, należy założyć ją psu na parę miesięcy, zdejmować przy każdej kąpieli, przy kąpielach w naturalnych zbiornikach wodnych oraz po paru miesiącach wymienić. Większość firm, które produkują preparaty, produkują również obroże.Więcej problemu jest jednak kiedy nasz psiak jakiegoś kleszcza złapie. Wówczas trzeba kleszcza chwycić ręką za odwłok i delikatnie wykręcić. Absolutnie nie wolno kleszcza wyrywać i rozgniatać! Trzeba również uważać aby w ciele psa nie została główka pasożyta, ponieważ substancja, która wypływa po rozerwaniu bądź rozgnieceniu kleszcza jest bardzo niebezpieczna. Należy więc kleszcza wykręcić w całości następnie najlepiej spłukać w umywalce bądź toalecie aby mieć pewność, że żywy kleszcz nie wyjdzie ze śmietnika, a rozgnieciony nie wydzieli niebezpiecznej substancji.

Kleszcza można spróbować wykręcić pęsetą zwykłą bądź stworzoną specjalnie do tego celu. Bardzo dobrze sprawdzają sprawdzają się przyrządy do usuwania kleszczy. Mają kształt długopisu, tylko, ze kiedy pstrykniemy powoli wysunie nap się ,,lasso" które przykładamy do kleszcza, kiedy puścimy przycisk ,,lasso" owinie się ciasno i wtedy należy kleszcza wykręcić. Drugi przyrząd służy do ,,podważania" pasożyta, jednak powoli znika on ze sklepów na korzyść ,,długopisów"Tak wiec teraz nie trzeba się już martwic kleszczowym problemem naszego pupila i można śmiało wyruszyć na wycieczkę nad jezioro. :)
Autor:
Komentarze
  • Panciapka

    2010-11-17 22:28:40
    Ciekawy artykuł :)
  • Natii

    2010-07-23 21:14:45
    Świetny artykuł ;)))