Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Więcej żyraf w Opolu

Więcej żyraf w Opolu

2012-10-22 12:08:53

co słychać w zoo

Wirtualny spacer po zoo z prawdziwego zdarzenia, nowe tablice informacyjne, a przede wszystkim nowa żyrafiarnia to efekty polsko-czeskiej współpracy ogrodów z Opola i Ołomuńca
fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta
Po co rysiowi cętki? Ile metrów ma najwyższy ssak na świecie? Co potrafią uchatki i po co uczy się je sztuczek? Wszystkie odpowiedzi opolanie mogą znaleźć dziś na nowej, ulepszonej stronie internetowej opolskiego ogrodu.

Wystarczy kliknąć w zakładkę "wirtualne zoo" na stronie www.zoo.opole.pl, by zobaczyć mapkę ogrodu i zaznaczone na niej najważniejsze części naszego zoo. Potem wystarczy wybrać dział, który najbardziej nas interesuje, by po chwili oglądać profesjonalnie przygotowane filmiki z ciekawymi ujęciami i fachowym opisem.

Filmiki są stylizowane na minidokumenty zawierające podstawowe informacje i ciekawostki o zwierzętach, a tekstów do nich nie powstydziłaby się czytać Krystyna Czubówna.

- Filmiki przygotowała firma zewnętrzna, ale teksty to już dzieło naszych pracowników. Pomagaliśmy również przy kręceniu zdjęć, bo bez naszej pomocy nie można by było zrobić ujęć z tak bliska - opowiada Krzysztof Kazanowski, zastępca dyrektora opolskiego zoo.

Nowa strona jest jednym z elementów polsko-czeskiej współpracy i zgodnie z jej założeniami nowa strona została przygotowana także w języku czeskim.

- Jednym z głównych celów naszej współpracy transgranicznej jest promocja naszego zoo, ale również całego regionu. Dlatego przygotowaliśmy stronę w języku czeskim, a na terenie ogrodu powstała również galeria promująca atrakcje Opolszczyzny, ale również Ołomuńca, aby opolanie mogli się przekonać, co czeka na nich u naszych sąsiadów. W galerii oprócz specjalnych tablic znajduje się również infokiosk, czyli coś w rodzaju punktu informacyjnego dla zwiedzających - opowiada Kazanowski.

By zachęcić turystów do odwiedzenia sąsiadów i w opolskim, i w ołomunieckim zoo, zwiedzający dostają bilety wstępu do partnerskiego zoo. - W tym roku rozdaliśmy opolanom 4 tys. biletów do zoo w Ołomuńcu. Nasi partnerzy w podobny sposób promują nasz ogród - mówi zastępca dyrektora.

Podkreśla, że w ramach projektu zmieniane są również tablice informacyjne na terenie naszego zoo. Dziś już na nowe wymieniono wszystkie tablice ssaków. Następne w kolejności są ptaki. Nowe tablice zawierają podstawowe informacje w językach polskim, czeskim, angielskim i niemieckim, a także ikony, z których każdy wyczyta, ile waży czy mierzy dane zwierzę i z jakiego rejonu świata pochodzi.

Zoo przygotowuje się także do kolejnych spotów reklamowych promujących opolski ogród w Polsce i w Czechach, a także do wydania płyty CD promującej nasz ogród wśród czeskich turystów.

Do tego zoo wydało już przewodnik po opolskim ogrodzie ze zdjęciami i opisami zwierząt w dwóch wersjach: polskiej i czeskiej.

Oprócz promocji ogrodów i regionów najważniejszym założeniem projektu jest wymiana doświadczeń pracowników ogrodów: Czesi uczą się od opolan tajników związanych z hodowlą lemurów katta, w której nie mamy sobie równych, a opolanie korzystają z doświadczenia Czechów w hodowli żyraf, bowiem ołomunieckie zoo ma ich aż 15.

Jednak wymiana doświadczeń to nie wszystko.

Najważniejszą korzyścią, którą uzyskało opolskie zoo, przyłączając się do projektu współpracy transgranicznej, były pieniądze na rozbudowę żyrafiarni. Nowoczesny budynek oddano do użytku pod koniec zeszłego roku.

- Chcemy zwiększyć naszą hodowlę żyraf, a dzięki nowej żyrafiarni mamy ku temu warunki. Teraz staramy się o sprowadzenie do ogrodu dwóch samców - zaznacza Kazanowski.

Nowa żyrafiarnia kosztowała 1,3 mln zł.

Izabela Żbikowska, Gazeta Wyborcza Opole
Komentarze