Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » co słychać w zoo  » Zoo zaprasza na wielki dzień pandy małej

Zoo zaprasza na wielki dzień pandy małej

2012-09-17 14:00:00

co słychać w zoo

Urodziła się w czerwcu - naga, ślepa, krucha, w ogóle niepodobna do swoich rodziców, pand małych. W poniedziałek w zoo będzie miała swój dzień
Pracownicy zoo widzieli wcześniej, że "coś się dzieje". Samica mościła gniazdo, co jest niezwykłe u tych zwierząt, potem w nim znikła na długo. Kiedy tylko stało się jasne, że powiła młode, od razu przerwano remont wolier koło ptaszarni, która jest tuż obok wybiegu, nawet nie wolno było w pobliżu kosić trawy. Byle tylko zapewnić zwierzęciu maksimum spokoju, nie zestresować go.

- To pierwsze młode naszej pary pand, drżeliśmy o maleństwo, żeby tylko się odchowało - tłumaczy Aleksander Niweliński. - Z tego też powodu narodziny trzymaliśmy w tajemnicy, nie chcieliśmy, żeby publiczność gromadziła się przy wybiegu i niepokoiła mamę i jej dziecko.

Teraz mała panda jest już odchowana. Panienka okazała się bardzo charakterna, próbowała gryźć i drapać, ale doświadczenie pracowników ogrodu i grube rękawice skutecznie ochroniły przed atakami małej złośnicy. Została zaczipowana i przeszła szczepienia.

Pandy małe to gatunek zagrożony wyginięciem. Według różnych szacunków na wolności żyje ich od ok. trzech do dziesięciu tysięcy. Naturalną ojczyzną, podobnie jak w przypadku kuzynek, pand dużych, są Chiny. Tak więc jej narodziny to wielki sukces hodowlany płockiego ogrodu. I dlatego płockie zoo organizuje dla pandy specjalne święto.

Odbędzie się ono 17 września, w programie - rozstrzygnięcie konkursu na imię dla pandy, konkursy i ciekawostki z życia tego egzotycznego zwierzęcia.

Wszyscy są serdecznie zaproszeni!

Bilety do zoo kosztują 8 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).

al, mo, Gazeta Wyborcza Płock
Komentarze