Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Jak rozpoznać wściekliznę?

Jak rozpoznać wściekliznę?

2010-09-28 16:00:00

do poczytania

Co o niej wiemy? Czy łatwo ją rozpoznać? Jak duże zagrożenie niesie ta choroba dla człowieka? Jak nie dopuścić do tego, aby nasz pupil zaraził się wirusem wścieklizny?
fot. bugdog / sxc.hu
Czy właściciele piesków zdają sobie sprawę czym jest ta groźna choroba? Wścieklizna to wirusowa, zawsze śmiertelna choroba zakaźna zwierząt (i niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka. Główną przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa. Nazwa "wścieklizna" wywodzi się od przebiegu jednej, lepiej dostrzegalnej z form choroby. Cechuje ją znaczne podniecenie i agresja ("wściekłość"). Wściekliznę nazywa się też czasem wodowstrętem, co jest odbiciem jednego z objawów choroby, mianowicie mimowolnych skurczy mięśni na widok lub sam dźwięk wody.

W Polsce wścieklizna występuje zarówno u zwierząt dzikich, takich jak: lisy, jenoty, kuny, borsuki czy nietoperze oraz zwierząt domowych, między innymi kotów, psów i dużych zwierząt gospodarskich jak konie czy krowy. Do zarażenia wścieklizną dochodzi jedynie w wyniku pogryzienia przez zwierzę chore, w którego ślinie znajduje się wirus, a mimo, że jednym z głównych „nosicieli” wścieklizny w Polsce jest lis rudy, najwięcej przypadków szczepień poinfekcyjnych notuje się u ludzi w wyniku pokąsania przez psy.

Podstawowym elementem rozpoznania wścieklizny jest dobra ocena występujących podczas przebiegu choroby objawów klinicznych. Objawy choroby są podobne w zasadzie u wszystkich gatunków zwierząt, których ona dotyczy. Wyróżnia się dwie postacie wścieklizny – gwałtowną, nazywaną też szałową oraz cichą, czyli porażenną.

U ludzi, w początkowym, inkubacyjnym okresie (około 2-miesięcznym od chwili zakażenia) występują objawy ogólne. Dominują tu uczucia mrowienia wokół miejsca pokąsania, a także gorączka, ból potylicy, zmęczenie oraz rzadziej halucynacje, torsje. Zwierzęta często w tym okresie zmieniają swoje zwyczaje głównie przez zmianę trybu życia z dziennego na nocny i odwrotnie, a także przestają być wrażliwe na bodźce bólowe. Po kilku dniach u ludzi i zwierząt występuje nadmierne pobudzenie lub – skrajnie, porażenie (tzw. cicha wścieklizna). U chorego stwierdzić można mimowolne skurcze mięśni (konwulsje), ślinotok, światłowstręt oraz wodowstręt. Śmierć następuje w około tydzień od wystąpienia objawów.

Dużą rolę odgrywa zapobieganie szerzeniu się choroby. Podstawa to nie dopuszczanie naszego pieska do kontaktu z obcymi psami, prowadzanie pieska na smyczy (tam gdzie mogą plątać się bezpańskie psy), aby sam nie mógł dobiec do potencjalnego nosiciela wirusa. Od dawna prowadzi się obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, rozrzuca się szczepionki po lasach i polach, aby dzikie zwierzęta również zaszczepić. Profilaktycznie szczepi się osoby szczególnie narażone, np. wykonujące sekcje dzikich zwierząt. Niestety świadectwo szczepienia zwierzęcia nie jest wystarczające do wykluczenia wścieklizny.

Jeśli chodzi o leczenie... Niestety do dziś nieznany jest lek przeciwko wściekliźnie. W przypadku wykrycia tej choroby u zwierząt w większości przypadków są one usypiane. Ludziom zaś podaje się serię szczepionek. Uodpornienie uzyskane na drodze biernej ochrania chorego do momentu uzyskania odporności czynnej.

W przypadku podejrzenia wścieklizny u badanego zwierzęcia, każdy lekarz weterynarii ma obowiązek zgłosić taki przypadek powiatowemu lekarzowi weterynarii. Ze względu na to, iż wścieklizna jest chorobą zwalczaną z urzędu, całe dalsze postępowanie jest określone prawnie i opisane w rozporządzeniu (Rozporządzenie Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi, z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny (Dz. U. z dnia 21 stycznia 2005 r.)).

źródło: Internet, Wikipedia, animalia.pl

JoSz
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-20 18:36:49
  ciekawy artykuł :)
 • kamar

  2010-09-29 10:14:27
  ciekawe, dobrze, że Państwo prowadzi akcje typu zrzucanie szczoepionek do lasów, żeby dzikie zwierzęta też uchronic przed tą chorobą
 • nika2806

  2010-09-28 20:33:45
  przydatny artykuł
 • nika2806

  2010-09-28 20:33:32
  przydatny artykuł
 • dorota2710

  2010-09-28 19:56:10
  Bardzo przydatny artykuł:)