Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Lotopałanka karłowata - czy to zwierzak dla mnie?

Lotopałanka karłowata - czy to zwierzak dla mnie?

2011-09-22 16:00:00

do poczytania

Lotopałanka karłowata nie zostanie wymieniony jednym tchem ze szczurami, świnkami morskimi, myszoskoczkami czy królikami. Mimo to niewielkie zwierzę może być świetnym towarzyszem i pupilem, który oczaruje właściciela nie tylko sympatycznym wyglądem
fot. za wikipedia.org
Zrozumienie potrzeb tego małego futrzaka zajmuje nieco czasu, podobnie jak odgadnięcie co lubi, a czego nie, już nie wspominając o osobowości pupila. Dla tych, którzy dopiero co zakupili zwierzaka lub zastanawiają się czy warto spróbować – kilka przydatnych informacji.

Lotopałanki, aby wyrazić swoje potrzeby wydają rozmaite dźwięki. Na ich garnitur składają się chociażby odgłosy przypominające nieco malutki elektryczny silniczek, co zazwyczaj jest oznaką strachu i nerwowości.

Z kolei szczekanie brzmi podobnie do tego, co robią psy, zwłaszcza małe. Ten dźwięk przeważnie oznacza, że nasz futrzak domaga się opieki i uwagi.

Z kolei dźwięk przypominający odrobinę kichanie w momencie spotkania dwóch osobników oznacza przeważnie, że starają się konkurować o jedzenie. Niektóre zwierzaki potrafią też mruczeć albo nawet wydawać dźwięk, który można by uznać za ćwierkanie.

Lotopałanki przeważnie są spokojne i sympatyczne, jednakże niektóre mogą drapać lub gryźć. Sporo zależy od tego jak szybką i jaką nawiążemy więź z naszym pupilem. Ich największą aktywność można zaobserwować późnym wieczorem i w nocy.

Warto też pamiętać, że futrzaki te są zwierzakami stadnymi, toteż najlepiej czują się w grupie. Lubią się bawić, toteż dobrym pomysłem jest zapewnienie im towarzystwa kogoś z ich gatunku.

Jeśli zdecydujemy się na takiego ulubieńca, pamiętajmy, że jak każde zwierzątko domowe będzie wydzielało specyficzny zapach. Lotopałanki pachą mniej więcej jak mocno rozcieńczone piżmo, a samiec będzie starał się umieścić swój zapach na całej powierzchni klatki.

Do trzymania takich pupili w domowych warunkach potrzeba naprawdę sporego wybiegu, gdzie lotopałanki będą mogły się wspinać i biegać. Warto też wypuszczać je, aby mogły zapoznać się z mieszkaniem i z nami. Pamiętajmy też, że zwierzaki te potrafią szybować na krótkich odległościach. Nie zostawiajmy przy nich otwartych okien, bo możemy na zawsze pożegnać się z pupilem!

gnat

Komentarze