Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Ten lampart urodził się bez nóg

Ten lampart urodził się bez nóg

2011-12-19 16:00:00

do poczytania

... i wcale nie jest wybrykiem natury. Na Ziemi oprócz dobrze znanego nam lamparta możemy spotkać również dużo mniej popularnego lamparta morskiego
fot. za wikipedia.org
Jak się okazuje lampart morski to gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych. Nazwa zwierzęcia pochodzi od cętkowanej sierści (znane są dwie formy barwne lamparta morskiego, z których pierwsza ma szaro lub czarno ubarwiony grzbiet, spodnią część ciała jasnoszarą, druga ubarwiona szaro z czarnymi cętkami).

Niestety z lampartem nie łączy ich tylko podobne umaszczenie, ale również drapieżność i zdolność do agresji. Są niebezpieczne nawet dla człowieka - badacze obszarów antarktycznych musieli wyposażać się w specjalne ochraniacze na pontony, aby uniknąć rozerwania ich przez te drapieżniki. Niecałe 10 lat temu, w 2003 r. miał miejsce pierwszy tragiczny wypadek, którego głównym sprawcą był właśnie lampart morski. W pobliżu stacji badawczej Rothera drapieżna foka dopuściła się do zabicia 28-letniej kobiety. Z kolei podróżnik Gareth Wood tak opisał w 1985 roku swoje spotkanie z dzikim lampartem morskim: "Nagle spod powierzchni lodu przebiła się masywna głowa i ramiona samicy lamparta morskiego, która silnym zębatym pyskiem chwyciła mnie za prawą nogę - upadłem na plecy, zaszokowany i bezradny".

Lampart morski jest również bezwzględny dla zwierząt. W lodowatych wodach poluję na kryl, ryby oraz foki, ale najbardziej znany jest z brutalnych ataków na pingwiny.

Jak wygląda lampart morski? To "olbrzymia wersja foki", może mierzyć 3,6 m i ważyć nawet 500 kg (370–500 kg u samic i 270–330 kg u samców). Nie ma się czemu dziwić dlaczego w walce z takim olbrzymem człowiek, a co dopiero pingwin nie mają żadnych szans. Lamparta morskiego można spotkać głównie w wodach Antarktyki w strefie lodu dryfującego oraz w południowej części Oceanu Indyjskiego w rejonie Wysp Kerguelena. Charakteryzuje się tym, że jest wyjątkowo szybki, zwinny i wyjątkowo dobrze przystosowany do polowania - ma kły i siekacze ukształtowane do chwytania i rozdzierania zdobyczy, a zęby trzonowe dobre do przytrzymywania i cięcia ze względu na ich ostre krawędzie. Co więcej, ta gigantyczna foka potrafi nagle wyskoczyć z wody nawet na 2 metry. Ten widok może naprawdę budzić grozę.

JoSz na podstawie: wikipedia.org, ekologia.pl, forum.biolog.pl
Komentarze