Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Zamiast psa... świnka wietnamska?

Zamiast psa... świnka wietnamska?

2011-03-16 14:00:00

do poczytania

"Zwisłobrzucha" piękność, tak często niej mówią. Dla wielu osób trzymanie świni w domu to absurd, ale na świecie jest wielu miłośników tego urodziwego i przyjazneego zwierzęcia
fot. Paweł Małecki / AG
Skąd w ogóle wzięła się na świecie ta odmiana świni? Świnka wietnamska jak sama nazwa wskazuje pochodzi z terenów Azji południowo wschodniej i jest mieszańcem z żyjącą tam świnią dziką. Po pewnym czasie została udomowiona. Do Europy pierwsze osobniki sprowadzono z Wietnamu w roku 1866, z okazji otwarcia Ogrodu Zoologicznego w Budapeszcie.

Dlaczego mówi się o niej "zwisłobrzucha"? Ze względu na bardzo krótkie, ugięte nogi, łagodny - brzuch u tych świń prawie dotyka ziemi.

Świnki wietnamskie mają nieduże rozmiary: maksymalna wysokość w kłębie do 0,5 m, waga maksimum do 60 kg. Głowa mała, z krótkimi stojącymi uszami. A między czołem, i krótkim ryjkiem charakterystyczne wklęsłe miejsce. Skóra ciemno pigmentowana, gruba i pofałdowana. Pokryta ciemną szczeciną, chociaż spotyka się także osobniki łaciate. U zwierząt trzymanych w zimniejszych warunkach szczecina jest gęsta, z charakterystycznym grzebieniem na tłustym karku. W warunkach cieplejszych szczecina bardzo się przerzedza.

W profilaktyce chorobowej tych zwierząt nie stosuje się żadnych szczepień ochronnych, natomiast dwa razy do roku należy przeprowadzać odrobaczanie. Po urodzeniu wskazany jest zabieg obcinania kiełków, aby prosięta nie kaleczyły matki. Dwa razy w roku należy podać prosiętom żelazo.

Świnki charakteryzuje bardzo duża plenność. Locha w ciągu roku może dać dwa mioty liczące powyżej 10 młodych w każdym, które bardzo szybko dojrzewają. Już 6-tygodniowe prosięta oddzielane są od lochy, bo bardzo ją wycieńczają, a 8-tygodniowe knurki (o ile ich wcześniej się nie wykastruje) zaczynają się obskakiwać. 12-tygodniowe świnki są już płodne i choć nie zakończył się jeszcze ich wzrost i rozwój, to loszki mogą już zajść w ciążę.

Całkowity rozwój i wzrost świń wietnamskich kończy się w drugim roku życia. Świnki wietnamskie żyją średnio 10 lat. Starsze osobniki otłuszczają się i nie nadają się do rozmnażania, zwłaszcza otłuszczone lochy, które łatwo przygniatają prosięta. Poza tym z wiekiem spada płodność i plenność.

Czym żywi się świnka wietnamska? Karmienie latem jest bardzo proste. Wystarczy ukosić im dowolnej zielonki, a one przebiorą co będzie im najbardziej smakowało. Oczywiście warto zielonkę uzupełniać odpadami kuchennymi. W praktyce zagospodarują nam wszystkie odpadki roślinne. Odpadki kuchenne nie mogą być z ostrymi przyprawami, a przynajmniej nie mogą dominować. Ponadto świnki bardzo lubią mleko, serwatkę, a także różnego rodzaju zlewki - wodę po ugotowanych ziemniakach, kluskach, zupy itp. Bardzo lubią chrupać suchy chleb. W zimę możemy karmić je różnymi paszami.

JoSz, na podstawie euroanimal.eu, rgbplus.pl
Komentarze