Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Zwierzęta pustyni

Zwierzęta pustyni

2012-01-18 14:25:21

do poczytania

Pustynia nie pomaga zwierzętom w egzystowaniu, panujące tam warunki sprawiają wiele trudności
fot. pinzino / sxc.hu
Już sam fakt, że w ciągu dnia temperatury są bardzo wysokie, a w ciągu nocy potrafią spaść o 40 czy 50 stopni C w dół i być bliskie zeru sprawia, że życie w takim klimacie jest uciążliwe. Co więcej, roślinność pustynna jest bardzo skąpa, a opadów tyle, co kot napłakał. Czy można więc w miarę normalnie funkcjonować w takich warunkach? Jak się okazuje można, czego dowodem jest obecność pustynnych zwierząt.

Wyobrażając sobie pustynię wielu osobom na myśl przyjdą... niebezpieczne skorpiony. Jak radzą sobie z wysoką temperaturą? W ciągu dnia spędzają leniwe godziny pod różnymi kamieniami, w zagłębieniach skał i innych kryjówkach. Z reguły wychodzą w nocy, aby zapolować na obiad, zwykle jakiegoś owada.

Inne zwierzę, tak dobrze wszystkim kojarzone z pustynią to wielbłąd. Jeśli bliżej mu się przyjrzymy to wydaje się, że został wprost stworzony do życia na pustyni. Jego kopyta pokrywają specjalne poduszki, które pozwalają na przemierzanie długiej drogi, również tej wyboistej. Jego futro pozwala na to, aby w lecie nie było zbyt gorąco, a w chłodniejszych okresach za zimno. Do obrony przed takimi trudnościami jak burze piaskowe itp. wielbłąd posiada bardzo gęste brwi, uszy chronione przez włosy, podwójną linię rzęs, posiada również zdolność do hermetycznego zamknięcia nozdrzy i pyska. A po co wielbłądowi garby? Mit, który krąży od lat mówi, że znajduje się w nim woda. Tak naprawdę jest w tym tylko ułamek prawdy, gdyż w garbach znajdują się zasoby masy tłuszczowej, z której wielbłąd przez wiele dni może pobierać składniki odżywcze, niezbędne do przeżycia. Dzięki temu może on dniami powolnie przemierzać pustynne tereny i nie pobierać ani wody ani żywności (ewentualnie pobierać ich bardzo małe ilości).

Na pustyni możemy również spotkać jednego z najniebezpieczniejszych węży na świecie - kobrę. Co ciekawe bardzo trudno ją zauważyć, gdyż posiada ona oliwkowo – piaskowy kolor, przez co wtapia się w pustynny krajobraz. Najczęściej przebywa, podobnie jak skorpion wśród części skalistej, dlatego trudno ją spotkać.

Skoro już mowa o jaszczurkach, popularnym zwierzęciem na pustyni jest legwan. Jako swoje mieszkanie wybiera głównie wapienne skały. Jaki jest jego sposób na radzenie sobie z palącym słońcem oraz wysoką temperaturą? Legwan bardzo dużo biega, unosząc przy tym tułów oraz ogon.

Na pustyni możemy również spotkać nieco bardziej przyjazne zwierzęta. Jest nim na przykład fenek, czyli pustynny piesek, nazywany czasem również lisem pustynnym (jest jednak mniejszy od dobrze znanego nam lisa). W jaki sposób piesek ten przystosowany jest do życia na pustyni? W jego przypadku główną rolę odgrywają... karykaturalnie wielkie uszy! Mogą one mieć długość nawet 15 centymetrów (co przy mikrych wymiarach fenka wygląda dosyć zabawnie), a ich rola polega na tym, że oddają całe to ciepło, które piesek nagromadzi w ciągu dnia. Dzięki temu również potrafi on wytrzymać dłuższy czas bez wody.

JoSz
Komentarze