Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Choroby skóry u jeży pigmejskich

Choroby skóry u jeży pigmejskich

2010-06-14 16:00:00

porady

Obok niezależnych od nas dolegliwości jeża, takich jak przesuszenie bardzo wrażliwego naskórka czy skórne alergie na pokarm i materiały, z którymi zwierzę się styka, istnieją choroby pasożytnicze przykre i męczące dla jeża, których jednak, co ważne, można uniknąć
fot. Jeżyniec
Zdrowe kolce dorosłego zwierzęcia
Jeśli jeż często się drapie, skóra złuszcza się białymi płatami, a igły łamią się i wypadają, to znak, że nabawił się uczulenia od wyścielenia klatki, nowego jedzenia, albo - co bardziej prawdopodobne - opadły go roztocza. Skąd pochodzą? Z nieupranego kocyka, z rajdu po podłodze, ze zwiedzania kanapy, podróżują powietrzem... Żywią się martwym naskórkiem, więc są zawsze blisko ludzi i zwierząt. Infekcja jest dla jeża uciążliwa, ale ulgę powinny mu przynieść kilkakrotnie wykonane kąpiele z dodatkiem selenu [możecie użyć psiego szamponu Dr Seidel przeciwko łupieżowi]. Igieł nie trzeba wtedy dodatkowo natłuszczać wit. E. Tak samo leczymy zwierzę, gdy zauważymy rudawy nalot na uszkach - to choroba małżowin, również od roztoczy. Gdy po kilku kąpielach nie ma poprawy, jeża musi obejrzeć lekarz - leki szybko uporają się z inwazją roztoczy.

Nie bagatelizujmy drapania się jeża [szczególnie tych dorosłych, młode często drapią się przy zmianie igieł), bo może być też oznaką rozwijającej się grzybicy. Gdy zauważycie u jeżyka intensywne wypadanie igieł, żółto-brązowe strupy, a po ich odpadnięciu rany (objawy podobne do ludzkiej grzybicy woszczynowej] - tylko specjalista może wtedy pomóc, podając odpowiedni antybiotyk. Nie ma co zwlekać z wizytą, bo grzybica jest na pewno dla jeża nieprzyjemna, a po strupach zostaną blizny, gdzie igły już nie wyrosną.

Jeż może też zapaść na chorobę zwaną wszołowicą. Wszoły - są to pasożyty, które bytują zarówno na ssakach, jak i ptakach. U jeży żywią się złuszczoną skórą, sierścią i krwią, jeśli zwierzę jest skaleczone. Są to niewielkie [ ok. 0,2 mm] białe, płaskie robaki o owalnym kształcie, poruszające się dosyć szybko. Ich zaobserwowanie wymaga dokładnego obejrzenia ciała chorego zwierzęcia – zwykle skupiają się miejscach ciepłych, zagłębieniach, np. pod pachami czy na zmarszczonej skórze nosa. Objawy to: bardzo mocno łuszcząca się skóra, wypadające igły – są cienkie i łamliwe; drapanie się; złożone jaja w postaci szaro-brązowych kępek skupionych wokół igieł; poprzez swoje wędrówki po ciele zwierzęcia i zakładanie hodowli jaj wszoły powodują podrażnienia i zapalenia, czego objawami są zaczerwienione powieki, wysięk z nosa, obrzmienie genitaliów. Od zwykłej suchości naskórka wszołowicę odróżniamy wypadaniem igieł i wyraźnymi „koloniami” jaj na skórze. Od infekcji roztoczami i grzybicą natomiast, że igły nie wypadają obficie, nie ma pustych placów i rozległych ran. Jeśli zauważymy objawy wszołowicy, zanieśmy jeża do weterynarza. Nie myjmy go jednak wcześniej: może to utrudnić lekarzowi odnalezienie pasożytów i ich jednoznaczne określenie. Jakie podjąć środki ostrożności? Jeża izolujemy od innych zwierząt w domu; aby kuracja była skuteczna, należy uniemożliwić pasożytom rozwój , a więc codziennie dezynfekować terrarium, poidełko, miskę, posłanie, kołowrotek, zabawki – wszystko, czego jeż używa; na czas leczenia dla wygody można zrezygnować z wyścielania klatki [pasożyty nie przenikają do trocin itp., dodatkowo na dnie wyraźnie widać wypadnięte włosy i igły] i usunąć budkę, a zamiast niego podać jeżowi skrawki materiału do owinięcia; po każdorazowym dotykaniu zwierzęcia myjemy ręce. Jak leczyć? Zwierzę należy odrobaczać w trzech etapach, na przestrzeni trzech kolejnych tygodni [czasem lekarz może wydłużyć każdy etap o kolejne 7 dni, ponieważ, według różnych opinii, rozwój nowego pokolenia pasożytów trwa od 7 do 14 dni], lekiem wylewanym na kark, środek roznosi się po całym ciele, pierwsza partia eliminuje żywe pasożyty, druga jaja, trzecia ewentualne niedobitki; mimo intensywnego łuszczenia skóry, nie kąpiemy jeża, aby lek mógł zadziałać, umyć zwierzę można tuż przed podaniem następnej dawki, żeby skóra była już czysta; ze względu na to, że wszoły mogą przenosić inne organizmy chorobotwórcze, jeża trzeba również odrobaczyć wewnętrznie, środkiem podanym do wody.

Wszoły pochodzą zwykle z zaniedbanych hodowli jeży – samice nie są odrobaczane, kąpane regularnie, ściółka nie jest wymieniana dostatecznie często, młode jeże wynoszą zatem pasożyty z gniazda; wszoły mogą być też zawleczone przez człowieka, który ma kontakt z innymi zakażonymi zwierzętami, lub przy bezpośredniej z nimi styczności. Podobnie jest, w naszym mniemaniu, z grzybicą i chorobą roztoczową - pochodzą z zaniedbań.

Jak unikać zakażeń chorobami skóry? Przede wszystkim kupować zdrowe zwierzęta, ze sprawdzonych hodowli. Każdy nowy jeż kupiony do hodowli powinien przejść kwarantannę - nie pozwalajmy od razu na kontakt z innymi jeżami. Ponadto trzeba odpowiednio często zmieniać jeżom ściółkę i posłanie, a przy sprzątaniu nie omijać też samego terrarium - myjemy zawsze dno i ścianki. Kuwetę, miskę i poidełko odkażamy. Nie dopuszczamy do jeża zwierząt i osób, co do których wiemy, że są chore [a tym bardziej gdy nie mamy pewności, czy są zdrowe]. Regularnie przeprowadzamy "przeglądy" jeża - sprawdzamy stan skóry i ogólną kondycję. Regularnie kąpiemy i pielęgnujemy łagodnymi kosmetykami dla dzieci [szapom i oliwka]. Insekty, którymi karmimy jeże, muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła - nigdy z własnego zbioru. Pamiętajmy też o odrobaczaniu wewnętrznym i zewnętrznym - nawet, jeśli zwierzę nie opuszcza klatki, odrobaczenie od czasu do czasu, dla pewności, bez wątpienia mu nie zaszkodzi, a nas upewni, że jeż jest zdrowy.
Autor:
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 12:14:24
  Biedne jeżyki.
 • Panciapka

  2010-11-17 22:50:10
  Ciekawy artykuł :)
 • dorota2710

  2010-08-02 19:48:28
  Nie wiem czym się różnią pigmejskie od naszych, ale zwyczajne jeże są śliczne;))
 • Natii

  2010-07-23 21:17:24
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 18:02:56
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-15 08:49:05
  nie lubię jeży
 • marta-swierk

  2010-06-14 22:06:52
  Jejciu, ile tych chorób jest ;(
 • Ness

  2010-06-14 16:54:22
  Jeże są słodkie =)
 • feba90

  2010-06-13 11:16:36
  jakie słodkie małe igiełki :D