Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Czy jaszczurka to zwierzak dla mnie?

Czy jaszczurka to zwierzak dla mnie?

2012-05-23 16:00:00

porady

Gady to fascynujące stworzenia, a wszelakie ich odmiany dostępne do domowej hodowli, są równie popularne, co psy i koty. Jednakże zwierzaki te, inaczej, niż chociażby wspomniane futrzaki, oferują całkiem inne doświadczenia z hodowli i wymagają całkiem innej opieki. Musimy sie dobrze zastanowić, czy to pupil dla nas
fot. za whozoo.org
Hodując dowolnego gada nastawiamy się przede wszystkim na jego podziwianie. Iguana nie poliże naszej twarzy niczym pies, a kameleon nie będzie mruczał i łasił się ja kot.

Tak naprawdę większość z tych stworzeń nie przepada za fizycznym kontaktem. Jeśli będziemy zbyt długo trzymać naszego łuskowatego pupila, możemy doprowadzić nawet do jego zgonu.

Żeby to zrozumieć, należy przyjrzeć się sposobom życia tych stworzeń. W naturze zdecydowana większość gatunków prowadzi samotny tryb życia. Przeważnie kontakty z innymi osobnikami kończą się na łączeniu w pary, zaś po okresie godowym zwierzaki rozchodzą się.

Dlatego też znaczna część badaczy tych zwierząt uważa, że nie są one zdolne do wytworzenia więzi właśnie z powodów genetycznych. Innymi słowy – nasz pupil raczej nie będzie za nami tęsknił.

Wracając jeszcze do tematu brania zwierzaka na ręce – większość gatunków odbiera dotyk jako zagrożenie. Dlatego też zbyt długie trzymanie zwierzaka wywołuje stres, który prowadzi na przykład do utraty apetytu lub wymusza stałe pozostawanie w ukryciu. To ostatecznie może prowadzić do zgonu. Warto o tym pamiętać. Tym samym kupując takiego zwierzaka nastawmy się przede wszystkim na jego podziwianie.

Inną sprawą jest wybór odpowiedniego gatunku – tu wystarczy sięgnąć do książek lub poszukać informacji w sieci. Niektóre gady wymagają bardzo specjalnych warunków.

gnat
Komentarze