Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Czy koty mogą pić mleko?

Czy koty mogą pić mleko?

2012-08-31 17:00:00

porady

Gdy widzimy spragnionego kota odruchowo sięgamy do lodówki po mleko. Biały napój od zawsze towarzyszył mruczkom w bajkach i dobranockach. Czy rzeczywiście powinien dominować w kociej misce?
fot. maillme / sxc.hu
Widok kociąt karmionych mlekiem matki sugerowałby, że mruczki są stworzone do spożywania takiego napoju. To częściowo prawda. Małe koty posiadają bowiem specjalny enzym – laktazę dzięki któremu ich organizm rozkłada zawarty w mleku cukier – laktozę. Z wiekiem enzym ten zanika, a wraz z tym zdolność mruczków do trawienia mleka. Szczególnie zgubne w skutkach może być picie mleka krowiego, które zawiera dużo cukrów i często powoduje problemy żołądkowo-jelitowe czyli biegunki i wymioty. - Zdarzają się mruczki, których organizm mimo wszystko sobie z nim radzi. Takim zwierzakom można od czasu do czasu podać niewielką ilość mleka – mówi Marta Kuklewicz z krakowskiej lecznicy doktorvet.pl.

Dobrym rozwiązaniem jest też kupienie specjalnego mleka dla kotów w sklepie zoologicznym. Producenci zapewniają, że jest smaczne i lekkostrawne, a przy okazji dostarcza zwierzakom cennych witamin i związków organicznych. - Specjalnie przygotowane kocie mleko ma mniej cukru niż krowie, za to jest wzbogacone np. o taurynę. To ważny aminokwas, który musi być podawany z pokarmem, bo organizm zwierzęcia nie jest go w stanie sam zsyntetyzować. Jego niedobór może negatywnie wpływać na wzrok, układ kostny i mięsień sercowy - tłumaczy Marta Kuklewicz i dodaje, że napój ten zawiera również biotynę – poprawiającą wygląd skóry, sierści i pazurów; żelazo zapobiegające niedokrwistości oraz witaminy E,C, B1, B2, B3 i B12 wzmacniające cały organizm.

Od czasu do czasu można dać pupilowi trochę jogurtu naturalnego. – Jedzenie jogurtu jest wskazane zwłaszcza w sytuacji, gdy kot zażywa antybiotyki. Leki zwalczają nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te „pożyteczne”, które normalnie bytują w jelitach. Zawarte w jogurcie żywe kultury bakterii, ponownie zasiedlają przewód pokarmowy przywracając równowagę - wyjaśnia Marta Kuklewicz. Jogurt jest również bogatym źródłem witamin A i B oraz innych składników mineralnych takich, jak potas, fosfor, jod i cynk oraz wapń.

- Z doświadczenia wiem, że koty lubią też śmietanę, ale ponieważ jest ona tłusta i tucząca zalecam umiar – mówi weterynarz i przypomina, że żadne mleczne przetwory nie mogą zastąpić czystej, świeżej wody. To ona powinna być podstawowym napojem , do której mruczek musi mieć stały dostęp.

Anna Tatka
Komentarze