Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak bezpiecznie biegać z psem

Jak bezpiecznie biegać z psem

2012-08-16 17:29:43

porady

Bieganie z czworonożnym towarzyszem może sprawić wiele radości. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że będzie to nie tylko miłe, ale i bezpieczne
1. Zacznij powoli

Zwierzak, który nigdy wcześniej nie biegał lub jest jeszcze młody, będzie miał problem z pokonaniem dużej odległości w szybkim tempie. Dlatego też róbmy częste przerwy i zacznijmy od spacerowania. Psy osiągają pełną dojrzałość w 18 miesiącu życia. Do tego okresu musimy uważać na obciążenia treningowe pupila. Poza tym – niektóre rasy nie nadają się do biegania, a już na pewno nie na dłuższych dystansach – choćby z uwagi na krótkie łapki.

2. Zwróć uwagę na pogodę

Bieganie w upale, przy wysokiej wilgotności powietrza na pewno nie jest przyjemne. Dokładnie tak samo odczuwa to nasz pies. Jeśli wiemy, że pogoda w ciągu dnia będzie niesprzyjająca, wybierzmy się na przebieżkę w godzinach 5-8 rano lub późnym wieczorem.

3. Dobierz akcesoria odblaskowe

Jeśli mamy w planach bieganie wcześnie rano lub późno wieczorem, musimy zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Nawet jeśli biegamy z dala od miejsc, gdzie jeżdżą samochody

zwróćmy uwagę na rowerzystów czy nawet innych biegaczy. Zderzenie z rowerem może być fatalne w skutkach zarówno dla człowieka, jak i psa. Podobnie będzie, gdy ktoś biegnąc wpadnie na naszego zwierzaka. Zwróćmy uwagę na ten aspekt szczególnie, gdy ulubieniec ma ciemne ubarwienie.

4. Zadbaj o nawodnienie

Zanim wyruszycie pobiegać, warto upewnić się, że zwierzak wypił chociaż miskę wody. Warto też mieć ze sobą coś do picia, aby w trakcie treningu napoić czworonoga.

5. Uważaj na łapy zwierzaka

Wybierajmy takie trasy, gdzie wiemy, że nie natrafimy na np. rozbite szkło lub będziemy mogli łatwo wypatrzeć je i ominąć. Asfalt latem potrafi być wyjątkowo gorący, podobnie jak chodnik. Zatrzymajmy się od czasu do czasu, aby sprawdzić, czy pies nie ma pociętych lub poparzonych łap.

6. Oparzenia sloneczne

Psy również mogą się ich nabawić, zwłaszcza, jeśli są krótkowłose lub mają sierść w jasnych kolorach. Aby temu zapobiec, warto użyć specjalnych kremów.

gnat
Komentarze