Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Jak nauczyć kota siusiać do kuwety?

Jak nauczyć kota siusiać do kuwety?

2008-12-15 14:06:59

porady

Dlaczego kot nie załatwia swoich potrzeb do kuwety tylko w niewłaściwym miejscu? Najczęstszymi powodami takiego zachowania jest: choroba, stres, zmiana w otoczeniu lub mieszanka wszystkich trzech. Aby spowodować zmianę niepożądanych zachowań kota – trzeba dotrzeć do przyczyny problemu, co zazwyczaj nie jest proste
Zdjęcie z serwisu: www.sklepkrabik.pl
Czynniki związane ze zdrowiem

Najczęściej występującym problemem zdrowotnym, który powoduje oddawanie moczu poza kuwetę, jest zapalenie pęcherza moczowego (badania wykazują, że najczęstszą przyczyną tej choroby jest stres).

Choroby, które także powodują często oddawanie moczu poza kuwetę to – SUK, cukrzyca, choroby nerek, choroby stawów i inne.

Czynniki związane z otoczeniem kota

Oddawanie moczu poza kuwetę, może być także spowodowane zmianami w otoczeniu kota. Najczęściej są to zmiany związane z samą kuwetą – zmiana typu kuwety lub jej miejsca, zmiana żwirku, użycie nowego pochłaniacza zapachów, użycie nieodpowiedniego detergentu do umycia kuwety etc.

Dobór kuwety ma tu niebagatelne znaczenie. Warto zwrócić uwagę, by kuweta była dostosowana do wieku i preferencji kota.

Idealna kuweta:

- powinna być odpowiednio duża – tak by kot się w niej mieścił (generalnie im większa tym lepsza) i dostosowana do możliwości kota pod względem wysokości brzegów

- powinna być odpowiedniego typu (niektóre koty nie akceptują kuwet krytych)

- powinna być regularnie czyszczona (jeśli kot stwierdzi, że kuweta jest bardzo brudna – nie skorzysta z niej)

- ustawiona we właściwym miejscu (niezbyt blisko miejsca gdzie podajemy kotu posiłek; najlepiej w miejscu skąd kot widzi otoczenie i ma możliwość ucieczki, jeśli poczuje się zagrożony)

- powinna być uzupełniona odpowiednią ilością żwirku, który został przez kota zaakceptowany (do wyboru: drewniany, silikonowy lub bentonitowy)

- powinna być do wyłącznej dyspozycji jednego kota (niektóre koty dopuszczają dzielenie się toaletą, ale inne absolutnie nie tolerują towarzystwa w swojej toalecie)

- nie powinna wywoływać negatywnych skojarzeń – dlatego straszenie czy łapanie kota w kuwecie spowoduje, że będzie ona miejscem omijanym z daleka.

Czynniki związane z psychika kota

Częstą przyczyną załatwiania się poza kuwetę są stres i lęk. Koty są zwierzętami, które nie lubią nagłych zmian. Wszelkie niespodziewane przypadki mogą wywołać u nich niepewność i lęk.

Wprowadzenie się nowej osoby czy zwierzęcia, zmiana diety, przeprowadzka, remont, zmiana stylu życia właściciela czy nagły spadek zainteresowania pupilem – jest dla kota potencjalnym źródłem stresu. Kot w stresującej sytuacji, będzie szukał miejsc, gdzie czuje się bezpiecznie i które pachną właścicielem – i tam właśnie zacznie brudzić.

Rozwiązywanie problemu:

Krok 1 – wykluczenie problemu związanego ze zdrowiem (badanie krwi i moczu)

Krok 2 – usunięcie zapachu moczu z miejsc, gdzie kot oddawał mocz i utrudnienie kotu dostępu do tych miejsc lub zniechęcanie kota do przebywania w tych miejscach

Krok 3 – zachęcenie kota do korzystania z kuwety przez usunięcie źródła problemu, które ustaliliśmy obserwując kota np. jeśli problemem jest rodzaj żwirku – dajemy kotu alternatywę w postaci drugiej kuwety z innym rodzajem wypełnienia.

Przy usuwaniu problemów warto pamiętać, że koty nie lubią zmian i często reagują na nie źle, więc nic na siłę – lepiej dać kotu wybór np. jeśli problem wiązał się z kuwetą: dwie kuwety, dwa rodzaje żwirku etc. – kot sam pokaże nam jakie są jego preferencje.

Warto wiedzieć!

- karanie kota w sytuacji oddawania moczu w niewłaściwych miejscach tylko pogorszy problem (karanie = stres dla kota)

- dodatkowy czas poświęcony na zabawę z kotem i dodatkowa porcja czułości – znacznie obniży poziom lęku u kota

- jeśli przyczyną oddawania moczu poza kuwetę jest zapalenie pęcherza wywołane stresem – nie wystarczy samo wyleczenie choroby, trzeba także znaleźć przyczynę stresu i ją usunąć

- kot nie jest człowiekiem - nie rozumie pojęcia zemsty i NIE POTRAFI BYĆ ZŁOŚLIWY – jeśli załatwia swoje potrzeby nie tam gdzie powinien – najlepiej poszukać przyczyny tego zachowania i zachęcić kota, by

postępował tak, jak tego oczekujemy

- jeśli kot oddaje małe ilości moczu na pionowe powierzchnie i nowe nieznane rzeczy (stojąc na wyprostowanych nogach, tyłem do przedmiotu, z podniesionym ogonem) – najczęściej oznacza to znaczenie terenu – wtedy, najczęściej pomaga: poddanie kota zabiegowi kastracji, przechowanie nowego przedmiotu jakiś czas w miejscu niedostępnym dla kota (aż zacznie pachnieć znajomym zapachem domu) i/lub spryskanie nowego przedmiotu kocimi feromonami w sprayu.

Podsumowując: jeśli kot siusia Ci do butów, na początek schowaj buty, kota przebadaj i poszukaj przyczyny zachowania kota.

Agnieszka, ekspert CafeAnimal.pl
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-03 07:59:56
  raczej one już mają to w swoim instynkcie :)
 • ja_goodka

  2010-10-17 19:52:28
  sama korzystac
 • ja_goodka

  2010-10-17 19:52:21
  sie
 • ja_goodka

  2010-10-17 19:52:14
  nauczyla
 • ja_goodka

  2010-10-17 19:52:05
  od razu
 • ja_goodka

  2010-10-17 19:51:56
  kicia
 • ja_goodka

  2010-10-17 19:51:48
  a nasza
 • paulina

  2010-07-10 17:50:50
  mój kot nie siusiał do kuwety, ale po sterylizacji zaczął
 • feba90

  2010-06-16 11:59:03
  siusiającego kota wsadzić do kuwety?:D