Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Młody czy dorosły? Wybierz psa idealnego

Młody czy dorosły? Wybierz psa idealnego

2012-04-26 14:00:00

porady

W momencie, gdy podejmujemy decyzję o adopcji czworonoga, pojawia się pierwszy z bardzo istotnych wyborów – czy pies, którego zamierzamy przygarnąć, będzie malutkim szczeniaczkiem, lub może dorosłym zwierzakiem? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a wybór zależy przede wszystkim od naszego stylu życia oraz układu rodzinnego.
fot. boletin / sxc.hu
Plusy adopcji dorosłego psa

Dostajemy pod opiekę ukształtowanego czworonoga – co oznacza, że nie musimy zgadywać, jak duży będzie futrzak w przyszłości. Taki zwierzak ma też za sobą fazę uczenia się co wolno, a czego nie, dotyczy to także brania wszystkiego do pyszczka, co stale robią szczeniaki.

Wizyty u weterynarza będą znacznie rzadsze, niż z maluchem, dorosły pupil raczej nie będzie budził nas w nocy.

Jeśli mamy inne zwierzaki lub liczną rodzinę – ukształtowanemu psu będzie znacznie łatwiej wniknąć w domową hierarchię i zaakceptować nasze przywództwo.

Plusy adopcji szczeniaka

Dostajemy istotę, której odpowiednie ukształtowanie będzie zależeć od nas. Małe psy są urocze i zabawne, możemy mieć przyjemność z obserwowania, jak rosną. Łatwiej też będzie zbudować więź ze zwierzakiem, a pies pozostanie w naszym życiu na dłużej.

Minusy adopcji dorosłego psa

Wiele dorosłych psów trafia do np. schroniska z uwagi na problemy z zachowaniem. To sprawia, że chociażby napady lęku, czy agresji będziemy musieli skorygować we własnym zakresie.

Nie wiemy też nic pewnego o środowisku, w jakim dorastał zwierzak, być może nauczono go różnych złych zachowań, lub przesadnie rozpieszczono. Z dorosłym psem będzie też trudniej zbudować silną więź.

Minusy adopcji szczeniaka

Możemy tylko domyślać się, jak duży i ciężki będzie zwierzak w przyszłości. W pierwszym okresie życia szczeniaczek może być prawdziwą niszczycielską siłą w domu, będzie wymagał stałego nadzoru oraz tresury. Wybór małego pieska wymaga posiadania dużych pokładów cierpliwości.

gnat
Komentarze