Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Myksomatoza - wirusowa choroba królików

Myksomatoza - wirusowa choroba królików

Pamiętaj o szczepieniu królika

2011-06-02 14:00:00

porady

Myksomatoza zwana inaczej śluzakowatością jest zakaźną i bardzo zaraźliwą chorobą wirusową domowych i dziko żyjących królików. Ma niezwykle ciężki przebieg i prawie zawsze kończącą się śmiercią zwierzęcia. Dużą rolę w przenoszeniu choroby odgrywają owady kłujące - komary, które powszechnie występują w naszym środowisku. W jaki sposób możemy ochronić królika przed tą chorobą?
fot. hottabov / sxc.hu
Wirus myksomatozy należy do rodziny poxwirusów. Atakuje komórki skóry, prowadząc do ich zwyrodnienia, a następnie wakuolizacji i powstawania obrzęków. Pierwotnym źródłem zakażenia są przede wszystkim zwierzęta chore i bezobjawowi nosiciele. Chore zwierzęta wydalają zarazek wraz z moczem, kałem, śliną oraz wyciekami z nosa i oczu. Bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby odgrywają owady - głównie komary, ale również muchy, pchły czy bolimuszka. Ta droga zakażenia ma istotne znaczenie dla domowych królików, które mimo braku kontaktu z innymi osobnikami często chorują.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się już po kilku- kilkunastu dniach. Charakterystyczne, galaretowate obrzęki pojawiają się w okolicy głowy, powiek i narządów płciowych zewnętrznych. Wraz z postępem choroby pojawiają się śluzaki, obrzęk powiek oraz śluzowo- ropny wyciek z oczu, gorączka i apatia. Ropne zapalenie spojówek i obrzęk powiek prowadzą do ślepoty. Ostra postać choroby kończy się śmiercią w ciągu 14 dni. W formie przewlekłej pojawiają się śluzowate obrzęki w formie guzów na uszach, nosie i kończynach. Guzy pokrywają się strupami, a po ich odpadnięciu pozostają wyłysiałe miejsca. Zwierzę ma większe szanse na przeżycie, mimo to 50% królików pada ok. 40 dnia od zakażenia. Wirus może również atakować centralny układ nerwowy prowadząc do porażeń, a powodując ropne zapalenie płuc często prowadzi do trudności w oddychaniu.

Myksomatoza występuje sezonowo, co wiąże się z okresowym występowaniem i żerowaniem owadów. Nasilenie zachorowań obserwuje się w miesiącach od lipca do października. Jednak w latach z ciepłą wiosną komary rozpoczynają swoją aktywność dużo wcześniej. Leczenie łagodzi jedynie objawy, choć często jest nieskuteczne. Pozostaje nam jedynie przerwanie cierpienia naszego zwierzaka – uśpienie.

Jedyną metodą skutecznego uchronienia naszego królika przed tą chorobą jest szczepienie profilaktyczne. Szczepienia należy rozpocząć między 4 a 12 tygodniem życia królika. Ważne jest aby zaszczepić królika zanim zacznie się okres wegetacyjny komarów, czyli najlepiej wczesną wiosną (luty/marzec). Szczepionka chroni królika przez pół roku, na jesieni szczepienie należy powtórzyć. Obecnie często stosuje się szczepienia kombinowane- czyli jedną szczepionkę chroniącą zarówno przeciwko myksomatozie i pomorowi królików.

KZ
Komentarze