Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Psy również chorują na zaćmę

Psy również chorują na zaćmę

2010-04-27 14:00:00

porady

Zaćma (katarakta) to schorzenie soczewki, polegające na całkowitym lub częściowym jej zmętnieniu, skutkujące postępującą utratą wzroku. Choroba występuje stosunkowo często u psów i jest jedną z głównych przyczyn ślepoty
fot. dyet / sxc.hu
Soczewka w zdrowym oku pełnie bardzo ważną funkcję. Dzięki swojej dwuwypukłej budowie, przezroczystości i zdolności do zmiany kształtu, skupia promienie światła tak, aby tworzyły ostry obraz na siatkówce oka. W sytuacji, gdy soczewka traci przezierność, odbierane bodźce świetlne ulegają stopniowemu rozmywaniu - zwierzak ślepnie.

Przyczyn zmętnienia soczewki jest bardzo dużo. Wśród nich na pierwszy miejscu znajdują się czynniki dziedziczne. Psy, których rodzice cierpieli z powodu zaćmy, odziedziczą po nich tę przypadłość. W tym przypadku, pierwsze objawy choroby mogą pojawić się już u kilkumiesięcznych szczeniąt. Drugą przyczyną rozwoju katarakty jest cukrzyca. Cukrzyca rzadko występuje u młodych osobników – dlatego zaćma spowodowana tą przypadłością będzie diagnozowana u dorosłych czworonogów. Kolejną przyczyną katarakty są zatrucia dialdehydami oraz naftalenami – związkami chemicznymi używanymi w różnych gałęziach przemysłu. Także porażenie prądem i wynikający z niego wstrząs elektryczny może skutkować rozwojem schorzenia. Dodatkowo podeszły wiek czworonoga predysponuje go do wystąpienie zaćmy. Pozostałymi czynnikami usposabiającymi są: wrodzone wady oka, ogólnoustrojowe schorzenia metaboliczne oraz błędy genetyczne.

Jak rozpoznać zaćmę? Stopniowe, postępujące pogorszenie wzroku nie zawsze jest zauważane przez opiekunów czworonoga. Ponieważ pies, mimo częściowej ślepoty, sprawnie porusza się po znanym sobie terenie. Dzieje się tak dzięki dobremu zmysłowi węchu i pamięci przestrzennej, w której zakodowana została topografia danego obszaru. Dopiero po jakiejś zmianie na tym obszarze, np. przesunięciu mebli, pies zaczyna wpadać na przestawione przedmioty, co nasuwa podejrzenie problemów ze wzrokiem. Kolejnym objawem schorzenia są zmiany w wyglądzie oczu. U zdrowego psa, przez źrenicę i przezierną soczewkę, widać ciemne dno oka, natomiast u czworonoga z rozwijającą się zaćmą widoczne są biało-żółte, charakterystyczne zmętnienia.

Skuteczne leczenie zaćmy polega na chirurgicznym usunięciu zmienionej soczewki. Taki zabieg znacząco poprawia komfort życia czworonoga. Zwierzak, pozbawiony soczewki, dobrze radzi sobie w otoczeniu, nie wpada na przeszkody, jednak nie ma możliwości dokładnego oszacowania odległości, widzi nieostro. Rozwiązaniem jest wszczepienie, w miejsce usuniętego narządu, soczewki wewnątrzgałkowej. Jednak z racji wysokich kosztów takiego zabiegu nie jest on często wykonywany.

Zapobieganie tej dolegliwości sprowadza się do niekrzyżowania ze sobą osobników cierpiących z powodu zaćmy. Odpowiedzialna hodowla psów, dopuszczanie do rozrodu tylko zdrowych osobników, w dużej mierze ograniczy ryzyko wystąpienia katarakty w następnych pokoleniach.

bk
Komentarze
 • Mała

  2010-11-21 11:49:16
  Tyle chorób nęka nasze zwierzaki. To straszne.
 • Panciapka

  2010-11-18 08:24:09
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-07-25 13:57:37
  Świetny artykuł ;)))
 • Natii

  2010-06-20 21:18:18
  Świetny artykuł ;)))
 • Magda

  2010-06-16 08:36:24
  A no niestety pieski chorują tak jak i ludzie na wiele chorób
 • feba90

  2010-06-13 15:46:49
  i nie tylko na zaćmę