Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Uratuj psa przed upałem

Uratuj psa przed upałem

2012-08-16 14:44:21

porady

Wysokie temperatury, ostre słońce, zaduch to szczególnie trudne warunki dla naszych czworonogów. Gdy słupki rtęci niebezpiecznie szybują w górę psie sposoby na ochłodę mogą nie wystarczyć.
fot. kitenellie / sxc.hu
O tym jak dbać o pupila latem rozmawiamy z Martą Kuklewicz lekarzem weterynarii z krakowskiej lecznicy doktorvet.pl.

Najbardziej widoczną oznaką, że nam-ludziom jest za gorąco są kropelki potu pokrywające przegrzane ciało. Psy także się pocą?

- Gruczoły potowe u czworonogów znajdują się jedynie na poduszkach łap. Gdy psu jest zbyt ciepło pocą mu się łapy. Takie mokre ślady można czasami zaobserwować na podłodze, po której spacerował zgrzany zwierzak.

Czy pocąc się psy schładzają organizm?

Tak, choć czworonogi tracą ciepło głównie poprzez zianie. Wciągają powietrze nosem i wypuszczają jamą ustną. Utrata ciepła następuje poprzez parowanie z wilgotnych błon śluzowych. Podczas upałów zwierzaki chętnie spędzają też czas leżąc np. na chłodnej posadzce. W ten sposób „oddają” podłodze ciepło z własnego ciała, co sprawia, że jest im trochę mniej gorąco.

Co robić, gdy widzimy, że pupil jednak nie radzi sobie z upałem?

Można go polewać wodą z węża ogrodowego lub, jeśli biwakujemy nad rzeką lub jeziorem, zachęcić do orzeźwiającej kąpieli. Należy wtedy dopilnować, aby pies od razu nie wskakiwał nagrzany do zimnej wody. Najlepiej delikatnie ochlapać psa, żeby obniżyć temperaturę ciała i zapobiec szokowi termicznemu. Podczas upałów zwierzęciu potrzebny jest również zacieniony, ale przewiewny kąt, gdzie będzie mógł odpocząć. Długowłose czworonogi warto dodatkowo ostrzyc. W upalne dni lepiej też unikać długich spacerów w godzinach intensywnego nasłonecznienia tzn. między 11, a 16.

A jeśli chcemy zabrać zwierzaka ze sobą na plażę?

Wówczas niezbędny jest np. daszek lub mini namiocik chroniący czworonoga przed słońcem. Koniecznie też trzeba wziąć psią miseczkę i zapas wody. W przeciwnym razie zwierzak będzie próbował ugasić pragnienie pijąc morską wodę, a to grozi odwodnieniem.

Co z kremami ochronnymi. Czy psu potrzebny jest filtr przeciwsłoneczny?

Stosowanie filtrów jest wskazane zwłaszcza w przypadku czworonogów dotkniętych bielactwem (czyli albinizmem ¨C przyp. aut.), a także tych, które z natury sierści nie mają np. grzywacz chiński.

Czy można zastosować taki filtr, którego sami używamy?

Można, choć w sklepach zoologicznych są dostępne specjalne preparaty dla zwierzaków chroniące przed promieniami.

Jeśli mimo naszych zabiegów pies się jednak przegrzeje, jak rozpoznamy, że coś mu dolega?

Taki pies będzie pobudzony, zacznie intensywniej ziać. Tętno się zwiększy, a oddech przyspieszy i spłyci się. Nastąpi ślinotok, błony śluzowe staną się suche i wraz z językiem mogą zmienić kolor na bordowo-fioletowy. Wraz ze wzrostem temperatury ciała, zwierzak będzie stawał się coraz słabszy i grozi mu utrata przytomności. Skutkiem udaru słonecznego mogą być także wymioty, spadek ciśnienia, skurcze mięśni, a jeśli pies nie otrzyma pomocy, nawet śmierć. Widząc, któryś z tych objawów należy schłodzić psa, np. położyć zimny kompres na czoło lub całe ciało, podać wodę do picia i jak najszybciej udać się do weterynarza.

Rozmawiała Anna Tatka
Komentarze