Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » porady  » Zanim wpuścisz rybkę do akwarium

Zanim wpuścisz rybkę do akwarium

2012-04-30 11:00:00

porady

Zanim dodamy nowa rybkę do naszego akwarium – warto przez jakiś czas utrzymać zwierzaka w kwarantannie. Dlaczego powinniśmy tak postępować i jak długi ma to być okres? Przekonajmy się.
fot. za theaquariumtank.info
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przeciętna rybka w sklepie zoologicznym ma kontakt dosłownie z setkami innych – które to są sprowadzane z wielu różnych miejsc na całym świecie.

Dzielenie tej samej wody i filtrów daje doskonałą okazję wszelakim bakteriom i wirusom oraz grzybom na przemieszczanie się od jednego zwierzaka do drugiego. Do tego zmiany w otoczeniu są dla rybek bardzo stresujące.

Dlatego też dobrym pomysłem jest zaplanowanie kwarantanny, która potrwa od 2 do 6 tygodni. Po tym okresie b ędziemy już wiedzieć, czy z naszym nowym kandydatem na pływającego pupila jest wszystko w porządku.

Przygotowania

Będzie nam potrzebny dodatkowy zbiornik o pojemności około 38 litrów, który wyposażymy w podstawowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania akwarium, rzeczy.

Warto też sporządzić notatki z tego, jak rybka zachowuje się, jak je, a także jak wygląda. Przydatne będą tu daty obserwacji.

Gdy już dołączymy nowego zwierzaka do reszty w naszym podstawowym akwarium – zajmijmy się tym pomocniczym.

Usuńmy z niego wodę i wymyjmy, niektóre elementy warto wymienić na nowe, zaś tego typu zabiegi pozwolą nam bezpiecznie i efektywnie obserwować kolejnego pupila, którego zdecydujemy się przygarnąć w przyszłości.

gnat
Komentarze
  • Frugo

    2022-08-18 15:03:34
    38l to za mały zbironik. Takie minimum dla małych ryb to 100-200l. Podkreślam, że chodzi o małe. Poza tym przed wpuszczeniem wrażliwych na azot gatunków  do świeżego zbiornika warto poczekać ze 2 tygodnie zanim się batkerie rowziną w filtrze. Można jakieś wytrzymalsze gatunki wpuścić wczesniej jako kuporoby.    Moje opinie