Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » przewodnik po zoo  » Węże z farmy w Bangkoku

Węże z farmy w Bangkoku

Farma węży w Bangkoku

2009-10-06 14:25:03

przewodnik po zoo

Prowadzona przez Czerwony Krzyż w stolicy Tajlandii farma węży to ciekawy cel dla turystów... Jednak tylko dla tych o mocnych nerwach
fot. FoleyArt / sxc.hu
Bangkok Snake Farm zwana też jako Queen Saowapha Memorial Institute lub (dawniej) Instytut Pastera, to jeden z najbardziej nietypowych ośrodków hodowli zwierząt (bo ogrodem zoologicznym trudno go nazwać) istniejącym na ziemi. Pod nazwą „Snake Farm” czyli po prostu „farma węży” w międzynarodowej nomenklaturze rozumie się bowiem hodowle jadowitych gadów prowadzone najczęściej w celach badawczych i medycznych. Na świecie istnieje ich wiele, jednak najbardziej znane i najważniejsze założono w miejscowości New Braunfels w Teksasie oraz właśnie w Bangkoku w Tajlandii. Ten drugi ośrodek znajduje się w rękach Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i zajmuje się głównie pozyskiwaniem jadu wykorzystywanego następnie do produkcji odtrutek i surowic mających ratować ludzi. W Tajlandii żyje bowiem około 180 gatunków jadowitych węży, z których znaczna większość stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi. Co więcej produkowane tu leki wykorzystywane są też w szpitalach w innych krajach Azji w tym w Indonezji czy na Filipinach. Farma Węży otwarta jest też dla zwiedzających.

Zwiedzanie farmy to wycieczka dla miłośników grozy. Obejrzeć można tu większość najróżniejszych gadów południowej Azji w tym niezwykle niebezpieczne kobry królewskie, których jedno ugryzienie jest zdolne dosłownie zabić słona, stosunkowo nieduże węże drzewne czy dalece spokrewnione z naszymi żmijami daboje łańcuszkowe. Te ostatnie uważane są za jedne z najgroźniejszych węży świata. Zwierzęta te nie tylko posiadają niezwykle groźny jad, ale też cechują się specyficznym trybem życia, który sprawia, że bardzo często gnieżdżą się w okolicach siedzib ludzkich, pod podłogami lub w ścianach domów.

Możliwość obejrzenia węży nie jest jedyną atrakcją farmy. Prócz tego można w niej zapoznać się z efektami ugryzienia najniebezpieczniejszych z nich, odbyć kurs ratownictwa osób ukąszonych, podziwiać występy zaklinających fujarkami kobry fakirów czy też proces „dojenia” jadu. Odważni mogą też sfotografować się z jednym z wężów z hodowli.

Godziny otwarcia: 8: 30 do 16 w dni powszednie, 8:30 do 12 w weekend

Koszt wstępu: 200 bahnów (15-20 złotych)

przm

Komentarze
  • Panciapka

    2010-11-20 17:39:43
    ciekawy artykuł :)
  • Natii

    2010-07-25 17:01:06
    Świetny artykuł ;)))