Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry

Chomiki

utworzony: 2008-10-19 17:04
Autor Treść

Beata Mazur

utworzony: 2008-10-19 17:04
Napiszcie cos o swoich puplach Chomikach.
Np:
Co moga jesc .
Jakie moga miec zabawki.
Jak sie oswaja chomiki.
No i tym podobne.

bmatura

utworzony: 2008-12-14 16:41
chomiki (szczególnie mój) lubią gryść palce

Stachu

utworzony: 2009-01-15 19:18
mój chomik Bambulka gryzie jak :
-jest głodna
-boji się

Stachu

utworzony: 2009-01-15 19:27
Można dać im serek , jabłko , pomidorka nawet płatki kukurydziane są też specjalne czekoladki . Dobże też mieć specjalną kule do chodzenia po domu z powodu:
- nie pogryzie kabli
-i nie wejdzie pod kanape z której jej nie wyciągniemy
Polecam też kupić kolbe i wapna(smakowe) trociny zapachowe i miseczke(żeby podczas sprzątania jedzenie się nie marnowało , koło do biegania jest konieczne bo ćwiczy kondycje . Acha lepiej kupić klatke niż akwarium .
Kiedy chomik skończy miesiąc i 2 tygodnie to dopiero wtedy można określić czy to samiec czy samica .

Stachu

utworzony: 2009-01-15 19:30
Acha chomik sam musi się oswojić my w tym mu nie pomożemy ,  moja nauczyła sie korzystać z pojidełka kiedy zabrałem jej  korek .

Roxy

utworzony: 2010-06-10 17:17
Chomiczki oswaja się podobnie jak świnki morskie czy myszki. Na początek zwierzaczek musi się przyzwyczaić do obecności i zapachu swego właściciela. Później należy delikatnie i spokojnie głaskać zwierzaka, jeżeli jednak będzie uciekał należy dać mu trochę spokoju, zmuszanie go do kontaktu z nami w niczym nie pomoże, a jedynie zaszkodzi. Nie można przy nim wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, nie można też krzyczeć, no i oczywiście zmuszać zwierzaczka do czegokolwiek. Z czasem chomik się do Ciebie przyzwyczai :)

Roxy

utworzony: 2010-06-10 17:20
Co do jedzenia - dropsy i kolby należy podawać żadko, ponieważ nie wpływają korzystnie na zdrowie zwierzątka. Podstawowym prowiantem jest oczywiście pełnowartościowa karma, ale dietę chomiczka należy urozmaicać warzywami i owocami, które zwierzak może jeść.
Co można podawać chomikowi, a czego nie wolno, przeczytacie tutaj: http://ochomikach.w.interia.pl/karmch.htm

alexanderka

utworzony: 2010-06-19 06:54
Mój chomiczek jest ogromnym fanem kukurydzy :P Dostaje szału jak ją widzi i zawsze wyjada ją pierwszą z miseczki :P Oprócz zwykłej karmy podaję mu też, od czasu do czasu, dropsy dla chomiczków:)

Madzik1119 & Anette

utworzony: 2010-06-22 09:57
Mój chomik przeciwnie-kukurydze zostawi na sam koniec. :) najbardziej smakują mu ziarenka słonecznika, bardzo lubi także pomidory. W jednej książce przeczytałam, że chomiki rzadko kiedy lubią owoce cytrusowe, bo po prostu są dla nich za kwaśne, ale mój Chomcio uwielbia mandarynki. :)

adU$ka.!

utworzony: 2010-06-26 16:31
Mój chomiczek okrropnie nie lubi pszenicy w mieszankach dla gryzoni. Najszybciej znikają marchewki, jabłka i ogórki:)

Marta

utworzony: 2010-06-26 19:14
oo tak, marchewka to coś, co mój Iwan może jeść bez przerwy :)
odnośnie oswajania i zabawy - przy odrobinie cierpliwości można nauczyć chomika, żeby delikatnie łapał nasze palce ząbkami :) dopóki chomik ma z tego zabawę, jest to przesłodkie ;)

kawika

utworzony: 2010-06-27 18:50
mój chomik lubi gryść palce i załatwiać się na środku klatki

magda

utworzony: 2010-06-29 21:25
moj tez uwielbia marchewke ale tylko surowa

KAROLINA

utworzony: 2010-07-21 19:00
hmm...co moga jeść:
-przedewszystkim ziarna
-od czasu do czasu owocei  warzywa
-ser
-czasami twaróg
-przekąski typu:dropsy mleczne, miodowe i zwykłe kolby:)
i pamiętaj o wapniu dla gryzoni!

MojChemicznyRomans

utworzony: 2010-07-26 16:07
Chomiki jedzą:
-suchą karmę czyli ziarenka
-owoce, warzywa (ale tylko niektóre)
-w sklepach zoologicznych dostępne są też dropsy, kolby, wapienka i różnego rodzaju witaminy..
-niektórym smakuje żółty ser (mój chomik go uwielbia) i płatki śniadaniowe zwykłe (do pochrupania)

MojChemicznyRomans

utworzony: 2010-07-26 16:12
A co do zabawek to możliwości jest mnóstwo.. kołorotki, rurki, kładki.. chomiki uwielbiają się bawić.. w sklepach zoologicznych jest tego pełno.

MojChemicznyRomans

utworzony: 2010-07-26 16:19
Ja swojego najpierw obserwowałam jak chodził po klatce, dałam mu czas, żeby poznał swoje otoczenie. Potem zaczęłam go karmić z ręki, trwało to kilka dni, w końcu delikatnie udało mi się go pogłaskać po grzbiecie jak był w klatce. Trzeba to robić bardzo, bardzo ostrożnie, nie można wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, ponieważ jak chomik się przestraszy to może wydłużyć się czas oswajania. Po około tygodniu chomik sam wszedł mi na ręke i dał sie pogłaskać, ale był na mojej ręce tylko kilka minut, bo potem z powrotem czmychnął do klatki. Z czasem brałam go na dłuższy czas na ręce i nawer pozwalałam mu chodzić po biurku i kanapie. No i to wszystko. W oswajaniu zwierząt, podobnie jak w tresurze psów potrzebna jest duża cierpliwość i spokój.

Dżungar

utworzony: 2013-01-28 16:15
Żeby oswoić chomika najlepiej to zrobić jak jest jeszcze mały. Trzeba go wyjmować z klatki, puszczać go po podłodze, dawać do powąchania mu swoje palce itp. Ale pamiętać, że to zwierzę i wykonywać to z umiarem. Ja mam chomiki dżungarskie, jedzą dosłownie wszystko nawet muchy. Moje się tym delektują... ble Gdzieś jednak czytałam, że nie można dawać im mięsa, kupionych warzyw i owoców (bo są pryskane, chyba, że się je dobrze wyparzy), świeżego chleba i jeszcze paru rzeczy, ale już nie pamiętam... Mogą jeść wszelkiego rodzaju trawy, mlecze, babkę lancetowatą, marchew, buraki, pietruszkę, ryż (gotowany i surowy) itp. itd.
Polecam książkę Małgorzaty Banach "Chomik dżungarski" z serii " Hobby"  znajdziecie w tej serii jeszcze o innych zwierzętach takich jak chomiki syryjskie, szczury, świnki morskie, psy papugi i inne.

edos

utworzony: 2017-04-21 21:15
Mój lubi biegać po kole obrotowym.

Tuptuś

utworzony: 2018-03-05 16:24
Posiadam chomika dżungarskiego.
Przed jego zakupel długo zastanawiam się na początku nad wyborem odpowiedniej klatki dla mojego Tuptusia, a później nad tym gdzie ją postawić. Może doradzę coś teraz innymi i będziecie mieć łatwiej
Ostatecznie klatka dla chomika została zakupiona w sklepie internetowym candcmodularcages.pl. Zdecydowałam się na klatkę z tego sklepu ponieważ wiele znajomych posiadających różnego rodzaju gryzonie polecało mi ten sklep. Posiadają nie tylko wiele modeli, różnej wielkości dla chomików ale też klatki C&C Modular Cages dla świnek morskich czy też królików. 
Z doświadczenia wiem, że warto zainwestować w solidną i wytrzymałą klatkę dla naszych pupili. Wiąże się to również z większym bezpieczeństwem. 
Klatka stoi w salonie. Telawizor przenieśliśmy do sypialni. Dzięki temu maluch jest na wyciągnięcie ręki i możemy się z nim pobawić siedząc w salonie, a jednocześnie nie przeszkadza mu głośna telewizja.