Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry

Żywienie

utworzony: 2010-07-26 14:09
Autor Treść

Victoria

utworzony: 2010-07-26 14:09
Lepsza karma czy domowe jedzenie?

GaB85

utworzony: 2010-07-26 14:24
Kupując karmę masz pewność, że dajesz pieskowi jedzenie które zapewni mu wszystko, czego w posiłku potrzebuje. Dając gotowane masz natomiast pewność, że nie dostarczasz mu konserwantów i innej chemii, którą się stosuje. Jedno jest pewne, jeżeli karma, to najlepiej sucha, i nie kupowana w markecie, a w sklepie zoologicznym, bądź u weterynarza. Mój pies od szczenięcia jadł karmę Royal Canin albo Purinę, ale dostała alergii, w tej chwili dostaje gotowany ryż z marchewką i kurczakiem i wszystko jest ok.

gaszymi

utworzony: 2010-07-26 15:00
Nasz aprzyjaźniony weterynarz stwierdził, że tak jak z małym dzieckiem przez ten pierwszy rok szczeniak powinien dostawać wszystko co najlepsze, czyli gotowe karmy bo tam jest wszystko łącznie z witaminami. Potem można już gotowac.....
Ale wszystko zależy od właściciela i zasobności portfela...
Nasz Tysio jak narazie je Purinę a później się zobaczy...

GaB85

utworzony: 2010-07-26 15:11
No właśnie, też najchętniej karmiłabym ją suchą karmą, ale niestety nie mogę, i dlatego dosypuję jej do gotowanego jedzenia odżywkę dla szczeniąt.

AnkA

utworzony: 2010-07-26 15:57
w karmie są wszystkie składniki potrzebne zwierzakowi do prawidłowego rozwoju

GaB85

utworzony: 2010-07-26 16:14
Przecież dokładnie to napisałam, po co pisać w kółko to samo? Jeżeli ktoś nie ma możliwości karmienia psa karmą, bo taka weterynaryjna spoko kosztuje, albo ma go karmić byle czym typu chappi albo pedigree, to lepiej żeby pies dostawał gotowane mięcho z ryżem i warzywami.

paulina

utworzony: 2010-07-26 16:34
ja daje swojemy pieskowi karme:)

Aris i Hania

utworzony: 2010-07-26 16:36
Mozna dawać domowe ale bez przypraw itp. poniewaz psu to szkodzi, i suche broń boże pedigree, albo Chapi itp., fuj ! Wypychacz żoładka i raka skóry moze dosc piesek przez to swiństwo i inne chroby, najlpiej karmy takie porządne tj, Acana, Britt, Bosch, Puriny doch chow nie polecam bo to to samo co pedigree, chyba ze Purina pro plan, to juz ma lepszy skład, to zeleży co bedzie bardziej smakować twojemu pupilowi :)

GaB85

utworzony: 2010-07-26 16:55
Z suchych karm dobry jest też Hills lub Eukanuba, ale i tak polecam karmy kupowane u weta. Jeżeli natomiast chodzi o Pedigree i inne świństwa, to może wręcz psu zaszkodzić. Tak właśnie, są to zapychacze, które pod wpływem wilgoci, jak wszystkie karmy, pęcznieją psu w żołądku, a wartości odżywczych za grosz.

yetka

utworzony: 2010-07-26 17:55
To w sumie obojętne czy kupiona karma czy gotowana, ważne, zeby była dobrze zbilansowana

Nata & Cody. xd

utworzony: 2010-07-26 22:27
jeśli kupujesz psu karme masz pewnosc, ze dajesz psu pelnowartościowy posiłek :)
ale nie radze dawać psu pedigree ani chappi, ponieważ
1. po pedigree - na starość psom siadają nerki
2. po chappi - na starość psom siada wątroba i cos tam jeszcze
więc tych dwuch karm raczej nie polecam

GaB85

utworzony: 2010-07-26 22:37
No właśnie nie jest obojętne, bo dobrej jakości suchą karmę dostajesz zbilansowaną, a gotowane jedzenie należy bilansować samodzielnie, szczególnie jeżeli ma się młodego psa. Przy braku wiedzy bądź doświadczenia można zwierzęciu zrobić krzywdę. 
Nie poleciłabym żadnej karmy, którą można kupić np.  w hipermarkecie. Nieważne, czy jest to Chappi, Pedigree, Darling, Frolic czy cokolwiek innego. Po prostu można psiakowi przynieść więcej szkody niż pożytku.

KAROLINA

utworzony: 2010-07-27 14:09
nie da się dokładnie na to odpowiedziec. Nawet jesli dajesz psu domowe jedzonko, to nie zapominaj o karmie. pies jej potrzebuje i to bardzo. A na temat domowego jedzenie skonsultuj się z weterynarzem lub poczytaj w necie. Ale raczej polegaj na suchej karmie.

GaB85

utworzony: 2010-07-27 14:46
Tak na prawdę konsultacja z weterynarzem jest niezbędna przy wprowadzaniu gotowanego pokarmu. Mój poprzedni pies jadł tylko gotowane, od szczeniaka, bo nic innego nie mogła jeść, ale oprócz jedzenia dostawała też witaminy, wapń, i tak dalej. To jest dobra alternatywa, szczególnie jeżeli, jak w przypadku mojego szczeniaka, pies ma alergię na suchą karmę z dodatkiem mięsnym, a z dodatkiem rybnym jeść nie chce bo zwyczajnie nie smakuje. A, i jeszcze jedno. Nie wolno psu podawać witamin i odżywek na własną rękę, bo może dość do hiperwitaminozy.

utworzony: 2010-07-27 15:47
w sumie to też kwestia tego co dla kogo wygodniejsze. Karma dla psa jest badziej praktyczna, bo mamy od razu gotowe jedzenie, ale jak ktoś ma czas i chęci na przygotowywanie posiłków dla psa to domowe też jest dobre

ewusia81

utworzony: 2010-07-27 18:04
myślę że nie ma nic złego w podawaniu "gotowanego" jeśli tam nie ma przypraw oczywiście. Sama Emmie gotowałam przez jakiś czas... Jednak jeśli chodzi o szczeniaka to obowiążkowe witaminki powinien dobrać weterynarz stosownie do rasy pieska i jego potrzeb. Zaleci jakie i w jakich dawkach żeby dieta psiaka była optymalna :)

Gabunia

utworzony: 2010-07-28 09:32
to zależy co gotujesz ...
ja daje swojemu karmę i gotowane

Fergies25

utworzony: 2010-07-28 10:16
Podając karmę wiesz, że dalesz mu wszystko co potrzebne ponieważ są w niej witaminy i różne minerały które pies potrzebuje a jeśli gotujesz sama musiasz mi podawać osobno inne składniki witamin i minerałow i zachować odpowiednią proporcję więc wydaje mi się że karma jest łatwiejsza w podaniu i tańsza.

Lazanija

utworzony: 2010-07-30 02:03
Już o tym pisałam, ale w skrócie napiszę jeszcze raz: uważam, że lepsze domowe jedzenie, zakładając, że oddzielnie gotuje się dla siebie i dla psa. Dlaczego? Bo w karmach są różne śmieci i to nawet w najlepszych: wszystko to, co nie nadaje się dla ludzi - to dlatego często jedzenie dla psów produkują te same firmy które produkują też jedzenie dla ludzi. Dobre ( tylko nie sugerowac się ceną) gotowe karmy warto zastosowac jako dodatek, ale nie jako główny składnik pożywienia dla psa.

bea13p

utworzony: 2010-07-31 21:21
nasz lubi bardziej domowe jedzenie