Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Co wiesz o bocianach?

Co wiesz o bocianach?

2012-02-01 11:00:00

do poczytania

Od wielu lat wzbudzają w ludziach sympatię, uznawane są również jako symbol dobrobytu. Jak jest prawda o życiu bocianów?
fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Bocian jest dużym ptakiem, którego łatwo dostrzec, zarówno podczas lotu, jak i w czasie, gdy kroczy dumnie po łąkach i polach. Darzymy go szczególną sympatią, bo ma dla nas symboliczne znaczenie.

Tego dostojnego ptaka najłatwiej spotkać na podmokłych terenach, łąkach , pastwiskach i w okolicach lasów. Na tych terenach najłatwiej upolować smaczny obiad. Bociany łatwo spotkać również w okolicach gospodarstw. Bocian biały - w przeciwieństwie do bociana czarnego - nie boi się ludzi i bardzo chętnie przebywa w okolicy domostw. Co więcej, nie rzadko zdarza się, że buduje on swoje gniazda w samym środku danego terenu, na przykład na dachu stodoły. Taki lokator jest mile widziany bo symbolizuje szczęście i dobrobyt.

Bociany maja słabo rozwinięte mięśnie piersiowe. Z tego powodu częściej posługują się lotem szybowcowym, czyli wykorzystują powierzchnię swoich skrzydeł i wznoszące, ciepłe prądy powietrzne. Siłą własnych mięśni lata rzadko i z niechęcią, a jeśli już to tylko na niewielkie odległości. Co więcej, zanim wzbije się w powietrze musi wcześniej oddać parę podskoków.

Interesujący jest również „dom” bocianów. Swoje gniazda budują z patyków, młodych gałązek, a nawet papierów i szmat. Takie lokum bociany eksploatują przez wiele lat, ciągle je ulepszając i remontując. Bocianie gniazda można spotkać na drzewach, na słupach oraz na różnych budynkach. Znane są gniazda użytkowane aż 400 lat, a największe z nich mają 225 cm średnicy, 280 cm wysokości i ważą ponad tonę. Od kilku lat zarówno media jak i sami sympatycy bocianów instalują specjalne kamery, które 24 godziny na dobę podglądają te piękne zwierzęta.

JoSz
Komentarze