Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Czemu koty kichają?

Czemu koty kichają?

2012-04-02 17:00:00

do poczytania

Kotom, podobnie, jak nam, od czasu do czasu zdarza się kichnąć. Czy zwierzęta robią to z tych samych powodów, co ludzie? Kiedy tego typu zachowanie jest oznaką choroby? Przekonajmy się.
fot. leroys / sxc.hu
Kichanie to reakcja odruchowa, spowodowana zazwyczaj podrażnieniem wrażliwych zakończeń nerwowych. Celem jest przeważnie oczyszczenie nosa poprzez gwałtowne usunięcie powietrza zgromadzonego w płucach.

Jeśli nasz pupil kicha od czasu do czasu – nie mamy czym się przejmować. Podobnie, jak u nas – kichnięcie nie oznacza od razu, że jesteśmy przeziębieni. Jeśli jednak zwierzak kicha regularnie, możemy uznać to za niepokojący objaw.

Zanim przejdziemy do tego, dlaczego koty kichają – warto rozróżnić typy tego zachowania. Czworonóg może kichać "czysto" – czemu będzie towarzyszyć jedynie charakterystyczny dźwięk i ruch głową – lub "z mgiełką", czyli kropelkami płynu wydobywającymi się z pyszczka i nosa.

Trzeci typ to "mgiełka" zabarwiona na czerwono, co oznacza krew. Ta ostatnia może też po prostu wydobywać się podczas kichania w postaci większych kropel.

Wszystkie typy kichania poza pierwszym – o ile nie powtarza się regularnie – są w zasadzie niegroźne, pozostałe zdecydowanie wskazują na jakieś schorzenie. Może to być alergia, zapalenie zatok przynosowych, ciało obce, uraz lub nawet guz.

Zazwyczaj chorobie towarzyszą inne synptomy, jak:

- stałe pocieranie nosa i okolic,

- duszność,

- częste przełykanie,

- krwawienie,

- ból,

- głośny oddech,

- utrata wagi lub letarg.

Jeśli zauważymy tego typu symptomy lub nawet większą liczbę kichnięć pupila – najlepiej niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

gnat
Komentarze