Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Czipy czekają na wasze psy

Czipy czekają na wasze psy

2012-03-08 15:33:14

do poczytania

W czwartek rusza akcja czipowania psów. Zabiegi wykonują wybrane gabinety weterynaryjne. To w nich będzie można załatwić formalności
fot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta
a- Sporo osób już pytało o możliwość wszczepienia czipa. Żadna lista chętnych nie powstała, tego nie wolno nam robić. Zaczynamy od czwartku i kto przyjdzie, będzie miał szansę na wszczepienie czipa. Liczba czipów jest jednak ograniczona - podkreśla Piotr Kosman, weterynarz. Zapewnia, że zabieg nie będzie dla psa bardzo bolesny.

- To jak ukłucie igłą - wyjaśnia Kosman.

Gmina kupiła 5,6 tys. elektronicznych identyfikatorów. Większość z nich, bo aż 4 tys., trafi do gabinetów weterynaryjnych. Osoby, które w ramach akcji zgłoszą się do weterynarza, by wszczepił psu czip, wszelkie czynności związane z oznakowaniem i złożeniem wniosku o rejestrację załatwią na miejscu, w gabinecie. Trzeba jedynie okazać książeczkę zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciw wściekliźnie i wypełnić wniosek o rejestrację zwierzęcia (wniosek będzie można dostać w gabinecie weterynaryjnym). Weterynarz wniosek przekaże do urzędu miejskiego. Za czipy zakupione przez urząd właściciele psów nie będą płacić, sama usługa wszczepienia będzie kosztować ok. 20 zł.

Więcej będą musiały zapłacić osoby, które będą chciały zaczipować zwierzę, kiedy pula bezpłatnych urządzeń się skończy. Wtedy właściciele zwierząt pokryją koszty i usługi, i urządzenia. Osoby te, wniosek o rejestrację będą musiały złożyć w urzędzie przy ul. Kilińskiego 30 (pok. 303). Pamiętajmy, że zarejestrować można tylko psa oznakowanego, to znaczy takiego, który ma wszczepiony czip.

Do połowy roku ci, którzy nie zaczipują swojego psa, będą tylko upominani, później mogą spodziewać się mandatu karnego do 500 zł.

Również w czwartek na ulicach pojawi się ekopatrol, który zaczął działać w Straży Miejskiej w Radomiu. Kiedy po ekopatrol dzwonić? Jeśli na przykład zobaczymy na działce zaskrońca albo bezpańskiego psa terroryzującego okolicę. Strażnicy pomogą też wtedy, gdy w mieście zobaczymy np. zbłąkanego lisa. Strażnicy przeszli już specjalne szkolenia i dowiedzieli się, jak postępować z różnymi gatunkami zwierząt.

Ekopatrol będzie działać 24 godziny na dobę, dzwonić należy pod numer 986. Będzie też korzystać z pomocy weterynarza. Strażnicy wyposażeni zostali już w specjalny sprzęt o wartości 12 tys. zł. Zakupiono m.in. specjalne klatki do przenoszenia zwierząt, chwytaki, kagańce, rękawice czy siatki weterynaryjne.

Anna Jurek, Gazeta Wyborcza Radom
Komentarze