Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Do zoo wrócą żyrafy i krokodyle. A za dwa lata foki?

Do zoo wrócą żyrafy i krokodyle. A za dwa lata foki?

2012-07-18 14:00:00

do poczytania

Nowe pawilony dla żyraf i tygrysów powstaną w ciągu najbliższego roku w chorzowskim zoo. Przebudowana zostanie też obecna ptaszarnia, w której znajdzie się m.in. miejsce dla krokodyli
fot. Marta Błażejowska/AG
Zdjęcie z 2009 roku
W poniedziałek Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, podpisała umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą inwestycji. Choć jej umowny termin to sierpień 2013 r., wykonawca zasygnalizował, że będzie starał się przyspieszyć go - być może o kilka tygodni.

W tym czasie za ok. 7,5 mln zł powstaną nowe pomieszczenia, które umożliwią prezentację nieobecnych tam od pewnego czasu zwierząt - żyraf i krokodyli.

Dla zoo szczególnie ważny jest powrót żyraf, które przez lata były jednymi z symboli ogrodu. Para żyraf, którą śląskie zoo planuje pozyskać w przyszłym roku, trafi do nowego całorocznego pawilonu zawierającego boksy hodowlane oraz ekspozycyjne. Z pawilonem sąsiadować będą wybiegi zewnętrzne o łącznej powierzchni 4,8 tys. m kw. - połączone z innym wybiegiem - afrykańskim.

Tygrysy dostaną basen, a ptaki halę wolnych lotów

Dwa chorzowskie tygrysy, które teraz pokazywane są w zakratowanej wolierze, mają trafić do drugiego nowego całorocznego pawilonu. Budynek podzielony będzie na kotniki hodowlane oraz duży kotnik ekspozycyjny. Na przylegającym do niego, spełniającym współczesne standardy wybiegu przewidziano basen z kaskadą wodną o powierzchni ok. 30 m kw.

W ramach tej samej inwestycji odnowiony zostanie obecny pawilon dla ptaków. Prócz termomodernizacji obiekt zostanie przebudowany. W części ekspozycyjnej przewidziano nowe woliery dla płazów i gadów, dioramy dla ptaków, wolierę dla krokodyli z dwoma basenami i wyjściem do woliery zewnętrznej, a także halę wolnych lotów dla ptaków o powierzchni około 100 m kw. i wysokości 6 m.

Po przebudowie ptaszarni do Chorzowa będą mogły wrócić mieszkające tam wcześniej krokodyle, obecnie przebywające - ze względu na brak warunków - w zoo w Bałtowie.

Budowę dwóch nowych pawilonów i rozbudowę jednego już istniejącego wykona konsorcjum siemianowickiej firmy Milimex oraz katowickiej TKS. Na realizację wartego ok. 7,5 mln zł przedsięwzięcia należący do samorządu regionu Śląski Ogród Zoologiczny pozyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Z tego programu pokrytych zostanie 85 proc. kosztów inwestycji.

Na Śląsk wrócą foki?

To kolejne inwestycje w zoo - od kwietnia tego roku można zwiedzać przebudowany pawilon antylop, w którym znalazły też nowe miejsce surykatki oraz cenne małpiatki. W poprzednim roku zoo zmodernizowało pawilon małp. Trwają prace nad projektem, który zakłada przebudowę kotłowni i sieci ciepłowniczej, co znacznie może obniżyć koszty funkcjonowania ogrodu. W 2014 r. śląskie zoo chciałoby zbudować nowy wybieg dla nieobecnych tam od lat fok - wraz z nowym basenem i stacją uzdatniania wody.

Gazeta Wyborcza Katowice
Komentarze