Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Gdy kot zjada gazety

Gdy kot zjada gazety

2012-04-18 14:00:00

do poczytania

Nasi czworonożni ulubieńcy czasem za przekąskę wybierają sobie nietypowe rzeczy. Jedną z nich jest na pewno gazeta. Czy powinniśmy się martwić, gdy pupil zjada tego typu przedmioty? Czy może mu to zaszkodzić? I jak temu zaradzić? Przekonajmy się
fot. branox / sxc.hu
Takie zachowanie zwierzaka może wskazywać na dwa problemy – pierwszy z nich jest związany z kwestią żywienia i potencjalnych chorób. Czworonóg, któremu brakuje jakiegoś składnika w organiźmie, może starać się uzupełnić go na nietypowe sposoby, chociażby poprzez jedzenie gazet właśnie.

Innym czynnikiem są wszelakie dolegliwości żołądkowe – także te związane z wydalaniem. Kot próbuje "zapchać" lub "poruszyć" to, co mu dokucza.

Zarówno jedno, jak i drugie może wskazywać na poważniejsze choroby, zaś jedzenie zadrukowanego papieru na pewno nie jest zdrowe dla czworonoga.

Jeśli poza tym zwierzak zachowuje się normalnie – np. cały czas ma ochotę na zabawę – najlepiej skontaktować się z weterynarzem. N ie inaczej warto postąpić także, kiedy jest ospały lub zdradza inne objawy chooby – zjadanie gazet na pewno nie jest czymś normalnym.

Drugim ze wspomnianych problemów jest ten behawioralny. Kot może po prostu nudzić się, a zjadanie czy rwanie gazet będzie wtedy jawić się jako świetna rozrywka. Być może też po prostu fascynują go tego typu przedmioty.

W tym wypadku powinniśmy przede wszystkim poświęcić ulubieńcowi więcej uwagi, także oferując nowe zabawki, co pozwoli zainteresować go czymś innym. Chociaż kot może świetnie się bawić – farba drukarska w określonych sytuacjach będzie bardzo szkodliwa dla zwierzaka.

Nuda na dłuższą metę wcale nie jest dobra dla zdrowia psychicznego pupila, dlatego też jeśli czujemy, że nie poświęcamy kotu odpowiednio dużo uwagi – zmieńmy to. Zwłaszcza, jeśli pupil był zmuszony samemu znaleźć sobie zajęcie, jak zjadanie czy rwanie gazet właśnie.

gnat
Komentarze