Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Jak dokarmiać ptaki

Jak dokarmiać ptaki

2012-02-09 14:00:00

do poczytania

Gdy nadchodzą mrozy, a za oknem słychać stukanie dziobem o parapet, przypominamy sobie o losie ptaków. Sikorki, kosy, wróble nie poleciały do ciepłych krajów, spacerują więc po śniegu licząc na naszą pomoc
Na szczęście wielu z nas z radością dokarmia ptaki. Pomni szkolnych nauk montujemy karmniki, przytwierdzamy do sznurka słoninę i niecierpliwie czekamy, aż zjawią się pierwsze pierzaste głodomory. Zanim jednak przystąpimy do przygotowywania ptasiej stołówki sprawdźmy, czy aby na pewno robimy wszystko jak należy.

1. Pamiętajmy, że ptaki dokarmia się wyłącznie zimą, gdy brakuje ich naturalnego pokarmu – gąsienic, owadów. Serwowanie przysmaków przez cały rok niepotrzebnie uzależnia zwierzęta od ludzi.

2. Nie podawajmy ptakom spleśniałego pieczywa, ani żadnego zepsutego pożywienia.

3. Nie rzucajmy dużych kawałów czerstwego pieczywa. Pokrójmy go w drobną kostkę, którą łatwiej będzie zwierzęciu przełknąć. Zrezygnujmy z wysypywania okruchów podczas odwilży – pieczywo nasiąka wodą z topniejącego śniegu (który czasem zawiera toksyczne substancje) i szybciej pleśnieje. Gdy temperatura skoczy powyżej zera lepiej wysypać trochę suchego ziarna: pszenicy, prosa, kaszy w suchym osłoniętym od deszczu miejscu.

4. Na dokarmianie wybierajmy tereny zabezpieczone przed wiatrem i położone z dala od ruchliwych alejek i skwerów, gdzie wyprowadza się psy tak, aby ptaki mogły zjeść w spokoju.

5. Karmnik dla ptaków powinien mieć daszek, chroniący pokarm przed zawilgoceniem oraz osłonę przed zachodnim oraz północnym wiatrem. Ptaki muszą mieć możliwość dogodnego dostania się do środka i ucieczki w razie np. ataku drapieżnika. Dobrze jeśli karmnik ma wysuwaną, łatwą do czyszczenia podłogę. Dzięki temu jedzenie nie będzie się mieszało z odchodami i ptaki unikną zakażeń bakteriami i pasożytami.

6. Jeśli decydujemy się na powieszenie karmnika zwróćmy uwagę, aby umieścić go poza zasięgiem kocich pazurów i psich kłów. Najlepsze są miejsca osłonięte od zachodu budynkami lub krzewami. Dobrze jeśli w pobliżu ptasiej stołówki są gęste, dosyć wysokie krzewy dające schronienie ptakom w razie ataku drapieżnika np. krogulca.

7. Karmnik można zamontować na okiennym parapecie. Zapewnia to wygodne czyszczenie stołówki, uzupełnianie pokarmu i obserwację ucztującego ptactwa.

8. Ptaków nie można karmić resztkami ze stołu!

Kilka propozycje ptasiego menu:

Sikorki - surowa, nie przyprawiona słonina, nasiona słonecznika

wróble – proso, drobne kasze, łuskany słonecznik

gołębie, kawki, gawrony – grube kasze, pszenica, pokrojone w drobna kostkę białe, czerstwe pieczywo

trznadle - proso, łuskany owies, płatki owsiane

kosy, kwiczoły – pokrojone daktyle, rodzynki, morele, kawałki jabłka

at na podstawie: www.stop.eko.org.pl
Komentarze