Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Jessika, czyli hipopotam z werandy

Jessika, czyli hipopotam z werandy

2012-04-23 10:18:00

do poczytania

Planując urlop warto rozważyć wyjazd do Afryki. I to nie tylko ze względu na gwarancję słonecznej pogody. Na południu, w prowincji Mozambiku Limpopo mieszka hipopotamica Jessika, która chętnie da się pogłaskać i napoić herbatą.
fot. za ourpeaceablekingdom.files.wordpress.com
Zwierzę miało zaledwie kilka godzin, gdy powódź zaniosła je w pobliże posiadłości Toniego i Shirley Joubertów położonego na rzeką Blydew. Małe hipopotamiątko tęskniło za mamą i było zupełnie bezbronne. Małżeństwo przyjęło zwierzątko pod swój dach i pokochało niemal jak własne dziecko. Jessika – bo tak nazwano hipopotama - spała z nowymi rodzicami w łóżku i piła mleko z butelki rosnąc jak na drożdżach.

Teraz Jessika ma już ponad 12 lat i waży niemal tonę. Do łóżka państwa Joubertów się nie mieści, więc śpi na materacu na werandzie czule otulana na noc kocem przez przyszywaną mamę. Mimo gabarytów nie ma zakazu wchodzenia do domu, gdzie wstępuje np. na porcję psiej karmy, słodkiej kukurydzy lub ziemniaków. Dziennie zjada 100 kilogramów pokarmu. Chętnie popija go specjalnie przyrządzoną „herbatką” z dwulitrowej butelki po coli. Jessika, jak na hipopotama przystało lubi chłodzić się w rzece z radością wożąc na swym grzbiecie państwa Joubertów. Przyjemność sprawiają jej też wieczorne sesje masażu, podczas którego mama Shirley naciera grubą, na kilka cm , skórę hipopotamicy olejkami o działaniu pielęgnującym i relaksującym.

Jessika chociaż wydaje się potulna potrafi przestraszyć. Wystarczy, że otworzy pysk- szeroko na metr , a w słońcu zalśnią jej długie, niemal 60 cm kły.

Hipopotamy są jednymi z największych, po słoniach, współcześnie żyjących ssaków. Wielkością dorównują nosorożcom białym. Chociaż mają małe i krótkie nogi, na lądzie potrafią biec z prędkością nawet 50 km/godzinę bez problemu doganiając dorosłego człowieka. Żywią się głównie roślinami – trawą na lądzie , a w wodzie np. hiacyntem wodnym. Rozwścieczone są w stanie przegryźć krokodyla na pół, zwłaszcza jeśli gad pojawi się w pobliżu ich młodych.

Bardzo prawdopodobne, że i Jessika wkrótce zostanie mamą a państwo Joubert dziadkami. Samice hipopotamów osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 5-6 lat. Ciąża u tego gatunku trwa 8 miesięcy. Poród odbywa się w wodzie, a na świat przychodzi zwykle tylko jedno młode.

Wycieczki do posiadłości państwa Joubertów, gdzie mieszka Jessika oferują niektóre biura podróży w ramach zwiedzania Afryki.

at

Źródła: Program „Kobieta na krańcu świata” 2 odc.1 "Mama dla hipopotama" RPA, greenprophet.com, wikipedia.org
Komentarze
  • Katowicki

    2021-04-01 15:39:11
    Słodziara :D Fajny artykuł


    --
    blog