Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Międzynarodowy Tydzień Zwierząt (4-11.X)

Międzynarodowy Tydzień Zwierząt (4-11.X)

2008-10-07 11:46:55

do poczytania

Obchodzony, co roku w październiku Tydzień Zwierząt to okazja, by zastanowić się nad stosunkiem człowieka do zwierząt, nad tym, w jaki sposób są, a w jaki powinny być traktowane oraz nad tym, co człowiek powinien zrobić, by żyło im się lepiej.
fot. Bartosz Bobkowski / AG
sprawmy, by smutek zniknął z psich oczu
Na samym wstępie ustawy o ochronie zwierząt możemy przeczytać - *Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.* Niestety, ludzie rzadko stosują się do tego zapisu. Człowiek od lat wykorzystuje zwierzęta dla swoich celów, a skala, na jaką to robi, jest coraz większa i przerażająca.

Mimo, że zwierzęra nie mówią ludzkim głosem, nie mogą się skarżyć, bronić ani walczyć o swoje prawa, ból boli je tak samo, jak i nas i tak samo jak i my pragną żyć w godnych warunkach. Nie są rzeczami, potrafią czuć i cierpieć. Szkoda, że wiele osób ciągle nie potrafi przyjąć tego do wiadomości. Ludziom bardzo często wydaje się, że tylko nasz gatunek jest w stanie odczuwać ból, cierpieć, odczuwać. Nie widzą oni potrzeby, aby zapewnić zwierzętom lepsze warunki, aby poprawić ich los. Łańcuch i resztki z obiadu - to szczyt ich możliwości. Zwierzę nie jest rzeczą. Czemu więc jest jak rzecz traktowana?

Człowiek o zwierzęta powinien dbać przez caly rok. Teraz, podczas Międzynarodowego Tygodnia Zwierząt, mamy okazję, aby zastanowić się nad losem naszych braci mniejszych i ich miejscem w życiu człowieka.

Pamiętacie te słowa: *Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś*? To my jesteśmy odpowiedzialni za stan swoich zwierząt, to my powinniśmy zadbać o to, by żyło im się jak najlepiej. Najlepsze warunki to oczywiście takie, jakie zwierzę miałoby w naturze. Dlatego należy się starać, by zwierzę żyjące z człowiekiem miało jak najbardziej zbliżone warunki do naturalnych. Do najważniejszych z nich należy przestrzeń, by zwierzę mogło się swobodnie poruszać. Brak takiej możliwości zwierzę odczuwa tak samo, jak odczuwałby człowiek, który nie może swobodnie się wyprostować, przejść się czy spożytkować swojej energii. Ponieważ zwierzę nie żyje w naturze, tylko w środowisku stworzonym przez człowieka, to on ma za zadanie zapewnić mu odpowiednie wyżywienie, stały dostęp do wody oraz miejsce do życia, które umożliwi mu swobodny rozwój oraz spędzanie czasu. Opieka nad zwierzęciem oznacza również zapewnienie mu wystarczającej ilości ruchu oraz innych aktywności, na przykład zabawy. Zwierzęta, bowiem również potrzebują aktywnej formy spędzania czasu, inaczej, mimo iż na pierwszy rzut oka może nie być tego widać, cierpią psychicznie, co może objawiać się chorobami czy kłopotami w obcowaniu ze zwierzęciem.

Człowiek decydujący się na posiadanie jakiegokolwiek ! zwierzę cia powinien również zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną. Zwierzę, tak jak i człowiek, może zachorować, potrzebuje też profilaktyki, jak chociażby szczepienia. Nikt nie pozbywa się dziecka, dlatego, że jest chore. Również zwierzęta nie są rzeczami, które można wyrzucić, jeśli przestają funkcjonować, jak należy. Odpowiedzialność polega właśnie na tym, by w takich momentach okazać się godnym opiekunem i zapewnić im fachową opiekę.

Często mówiąc o zwierzętach i o ich prawach, dyskusja ogranicza się jedynie do tych najpopularniejszych i najbardziej przez człowieka lubianych – do psów i kotów. Należy jednak pamiętać, że inne gatunki zasługują na to samo. To, że wyglądają inaczej i pełnią w świecie inną funkcję, nie zmienia faktu, że wszystko, co dotyczy psów i kotów – prawo do przestrzeni, ruchu, jedzenia, wody, aktywności fizycznej czy opieki zdrowotnej, dotyczy tak samo innych zwierząt, które być może nie miały tyle szczęścia by stać się ulubionymi pupilami, jednak tak samo czują i mają takie same potrzeby. Może właśnie Tydzień Zwierząt sprawi, że człowiek dostrzeże, iż to pierwsze zdanie z ustawy nie powinno być tylko płytkim, nic nieznaczącym sloganem, ale sposobem postrzegania wszystkich żywych stworzeń, które dzieli od nas mniej, niż to się może wydawać.

Kilka dni temu odbyła się akcja *Zerwijmy łańcuchy*, trwają prace nad zmianami w Ustwie o ochronie zwierząt - może małymi kroczkami uda nam się sprawić, by zwierzęta żyły godnie, by nie były postrzegane jako niewolnicy ludzi, ale jako pełnoprawni partnerzy.

nona

na podstawie materiałów prasowych nadesłanych przez Viva! Akcja Dla Zwierząt
Komentarze
 • ja_goodka

  2010-12-30 14:11:40
  ok artykul      
 • ja_goodka

  2010-12-30 14:11:13
  ok artykul      
 • ja_goodka

  2010-12-30 14:10:44
  ok artykul      
 • Panciapka

  2010-10-20 22:41:32
  :) Dajmy każdemu troche miłości ...
 • Natii

  2010-07-23 20:25:52
  Świetny artykuł ;)))
 • kamar

  2010-07-08 08:12:14
  Z całego serca popieram!!! Zwierzaki to żywe istoty, o które należy dbać i szanować ich prawo do godnego życia.
 • xwegax

  2008-10-23 03:57:33
  nie za bardzo mogę się zgodzić, że psy i koty powinny mieć warunki zbliżone do naturalnych- przede wszystkim powinny być BEZPIECZNE, a nie np. puszczane samopas ;) szkoda także, że artykuł nie porusza kwestii zapobiegania rozmnażaniu jako przejawu odpowiedzialności i miłości do zwierząt, każdy odpowiedzialny opiekun wie, że powoływanie na świat nierasowych miotów jest mniej lub bardziej świadomym szkodzeniem zwierzętom!