Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Moda na weekendy z psem

Moda na weekendy z psem

2008-10-28 14:14:53

do poczytania

Wspólne weekendy z psem za miastem stają się hitem, wśród właścicieli psów rasowych, zwłaszcza tych, które sprawiają problemy wychowawcze. Największą popularnością cieszą się weekendy integracyjne połączone ze szkoleniem przypominającym konsultacje u srogiej Superniani. Jednym z organizatorów takich wyjazdów jest Ośrodek Szkolenia Psów Pastel z Zabrza.
fot. Szkoła Pastel
Zabawa podczas psiego weekendu
Prostują szczeniaki podczas weekendówTokaj, trzymiesięczny york terier przyjechał na Szczeniaczkowo, bo nie dawał żyć domownikom. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu i młodego wieku psiak był agresywny i warczał na inne psy, także te przyjacielsko nastawione. Podobnie było z trzymiesięcznym bokserem Bazylem, który nie potrafił bawić się z innymi psami, przez co był izolowany przez grupę, nie tylko psich przedszkolaków, ale i psów dorosłych w swoim sąsiedztwie. Zorganizowane w Ustroniu Szczeniaczkowo miało na celu pomoc zarówno psom z problemami, jak i właścicielom rozkładającym bezradnie ręce nad psiakiem – *pogromcom*.

– Psów z problemami wychowawczymi w Polsce są tysiące, znikomy odsetek z nich uzyskuje pomoc specjalistów, przez co z wiekiem ich stan się pogarsza, psy stają się agresywniejsze i bardziej nieufne. Dotyczy to także psów rasowych, i to nie tylko ras powszechnie uważanych za trudne w wychowaniu – wyjaśnia Alicja Duda, organizatorka Szczeniaczkowa i trenerka z Ośrodka Szkolenia Psów Pastel.

Kluczem do poradzenia sobie z problematycznymi szczeniakami stają się coraz częściej wyjazdy integracyjne psa i opiekuna, podczas których psiak uczy się manier, odzwyczaja się go także od złych nawyków oraz uczy nowych, pozytywnych. Zyskują także właściciele, którzy na specjalnych seminariach uczą się o psim instynkcie, diecie oraz … zarządzaniu czasem zabawy z psem. Poznają również sposoby, dzięki którym mogą rozgryźć psie myśli.

A wszystko zaczęło się u Wuja SamaModa na tego typu wyjazdy z psem połączone ze szkoleniem i zabawą przywędrowała do nas z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie wyjazdy weekendowe - człowiek plus pies cieszą się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród właścicieli psów rasowych. - Szczeniaczkowo jest próbą zaadoptowania tego trendu na gruncie Polskim. Staraliśmy się tak dostosować program wyjazdu, żeby zachęcić przede wszystkim właścicieli najmłodszych psów a także rodziny, które kupiły psy z myślą o miłym towarzyszu zabaw dla dzieci – wyjaśnia Alicja Duda, trenerka i pomysłodawczyni Szczeniaczkowa.

Jak pokazuje ostatni weekend jest to dość udana adopcja i choć wielu właścicieli psów, wciąż traktuje takie wypady jak fanaberie, to powiększa się grono przekonanych, że jest to pomocne. – Błędne jest przekonanie, że takie wyjazdy to fanaberie właścicieli psów, którzy chcą tylko odpocząć z psami na świeżym powietrzu. Dwa dni spędzone na Szczeniaczkowie to dwa dni ciężkiej pracy z psem, podczas których odbywają się ćwiczenia w terenie, na placu zabaw czy zajęcia z socjalizacji – wyjaśnia Duda. – Tym różnią się polskie wyjazdy od tych, jakie urządza się w USA czy Anglii, u nas stawia się na szkolenia i konkretną pracę ze zwierzęciem – dodaje.

To właśnie socjalizacja, czyli nauka przebywania w grupie z innymi psami oraz komunikacja z czworonogami były najważniejsze podczas Szczeniaczkowa. – Z psem jest jak z dzieckiem. Jeśli trzymamy dziecko z dala od rówieśników, nie posyłamy do przedszkola czy na plac zabaw, w póżniejszym wieku dziecko ma problemy z nawiązaniem kontaktów i przyjaźniami. Podobnie jest z czworonogami, które trzymane z dala od innych psów z wiekiem warczą na nie, nie potrafią się bawić, często także mają problemy w relacjach z domownikami. Takie wyjazdy mają je nauczyć przede wszystkim współpracy i życia w grupie – wyjaśnia Duda.

Problemów z życiem w grupie na pewno nie miał pięciomiesięczny bull terier, który udowodnił, że jego rasa nie zawsze zasługuje na miano agresywnej. – To wszystko zależy od właścicieli i od tego, jakie podejście mają do psa. Psiak szkolony, socjalizowany, przebywający z ludźmi i dziećmi od malutkości będzie o wiele bardziej przyjacielski niż ten pozostawiony sam sobie, bądź, co gorsza karany za przewinienia – mówi Duda.

Z rodowodem po dyplomWyjazdy weekendowe z psami, połączone ze szkoleniami cieszą się popularnością przede wszystkim wśród właścicieli psów rasowych. Także ta grupa jest bardziej skłonna do wydawania pieniędzy na swoje psiaki. – Podczas Szczeniaczkowa dominowały psy rasowe – owczarek australijski, terier, bull terier, beard colie… - wylicza Duda. – Właściciele tych psów wiedzą, że w psiaka trzeba inwestować. Ta grupa także najszybciej reaguje widząc, że z ich psem dzieje się coś nie tak – ocenia Duda.

Ci, którzy decydują się na specjalne wyjazdy weekendowe z psem połączone ze szkoleniem muszą liczyć się z wydatkiem od 250 zł za weekend. – To naprawdę nie duży wydatek, zważywszy na to, że możemy uchronić dzięki niemu zarówno naszą rodzinę, jak i zapewnić psiakowi lepsze życie, bez stresów i agresji – przekonuje Duda.

Weekend Szczeniaczkowa zorganizowany po raz pierwszy jest częścią ogólnopolskiej akcji społecznej Szczeniaczkowo – wychowuj psa świadomie, której celem jest uwrażliwienie właścicieli psów na wychowanie szczeniąt. Celem akcji jest także przekonanie właścicieli psów, że warto poświęcać im więcej czasu i uwagi, integrując się z nimi i bawiąc. – Szczeniaczkowo powstało po to, żeby dać przysłowiowego kopa leniwym właścicielom psów, pokazać im, że wspólny czas z psem to nie tylko siku w parku i rzucanie patykiem, to zabawa, nauka i wzajemne poznanie – podsumowuje Duda.

Wyjazd Szczeniaczkowa trwał dwa dni. Kolejna edycja już wiosną.

 

 

 
Komentarze
 • ja_goodka

  2010-12-30 14:18:15
  ok artykul      
 • ja_goodka

  2010-12-30 14:17:41
  ok artykul      
 • Panciapka

  2010-10-20 22:53:51
  No i dobrze że modne :)
 • Natii

  2010-07-23 20:21:46
  Świetny artykuł ;)))
 • kamar

  2010-07-08 10:44:20
  Świetna inicjatywa !