Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Muzyka dla zwierzęcych uszu

Muzyka dla zwierzęcych uszu

2012-04-05 11:00:00

do poczytania

Co by było, gdyby twój zwierzak mógł wgrać na iPoda własną setlistę? Z pewnością zabrakłoby tam twoich ulubionych kawałków
fot. bluehor / sxc.hu
W Stanach Zjednoczonych rozwinął się nowy trend w badaniach nad zachowaniami zwierząt domowych. Naukowcy skierowali swoją uwagę na muzyczne preferencję czworonożnych przyjaciół człowieka. Wielu właścicieli wierzy, że ich ulubiona muzyka odpowiada także gustom ich domowych pupili. Tymczasem badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazują istotną rozbieżność pomiędzy ludzkimi a zwierzęcymi upodobaniami muzycznymi.

Charles Snowdon psycholog zwierzęcy z uniwersytetu Wisconsin-Madison, odkrył, że preferencje muzyczne poszczególnych gatunków zależą od wielkości danego osobnika i jego tętna. Naukowiec postanowił więc stworzyć utwory dostosowane do konkretnych gatunków zwierząt. Snowdon, we współpracy z wiolonczelistą i kompozytorem Davidem Teie, skomponował dwa trzydziesto sekundowe utwory dla małp z gatunku tamaryna. Zwierzęta te porozumiewają się za pomocą odgłosów w skali o trzy oktawy wyższej niż przeciętny ludzki głos. Małpki mają także dwa razy szybsze tętno od ludzkiego, co oznacza, że ich serca wyznaczają dwa razy szybszy rytm. Piosenki stworzone przez naukowca i wiolonczelistę są nieprzyjemne dla ludzkiego ucha. Za to wśród tamaryn cieszą się ogromną popularnością. Jazgotliwe dźwięki i szybki tempo wpływa na żywiołowe małpki uspokajająco.

Duet Snowdon- Teie ma na swoim koncie także kocie ballady, które można kupić online za cenę około dwóch dolarów. Zwierzęcy muzycy planują również stworzyć utwory dla psów. Jak wynika ze wstępnych badań przeprowadzonych przez Snowdona, kompozycje dla dużych psów nie powinny znacząco różnic się od ludzkiej muzyki. Prawdopodobnie psy z ras labrador i mastif podzielają gusta muzyczne swoich właścicieli. Inaczej stanie się w przypadku piesków typu Terrier Yorkshire, które są przystosowane do słuchania dźwięków z zupełnie innej częstotliwości.

ac
Komentarze