Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Najdroższa kawa świata od łaskuna

Najdroższa kawa świata od łaskuna

2012-06-06 16:00:00

do poczytania

Z wyglądu trochę przypomina kota, mieszka w Azji i umie rozpoznać najlepsze owoce kawowca. Jego odchody z zapałem przeszukuje miejscowa ludność. Kryją się tam bowiem ziarna, z których powstaje najdroższa kawa świata
fot. za wikipedia.org
Łaskun
Łaskun muzang zwany potocznie cywetą to niepozorny drapieżny z ssak z rodziny łaszowatych. Jego ciało mierzy 60 cm, prawie drugie tyle ma ogon. Zwierzak ma szare futerko upstrzone ciemnymi plamami i czarne stopy.

Mieszka w tropikalnych lasach Filipin, południowych Chin i Indii. Je głównie nocą. Jednym z jego przysmaków są owoce kawowca. Starannie wybiera najsłodsze i najbardziej dojrzałe sztuki. Choć zjada cały owoc, jego organizm trawi tylko miąższ. Nasiona zaś ulegają lekkiej fermentacji za sprawą bakterii produkujących kwas mlekowy. Następnie przechodzą przez układ pokarmowy, gdzie tracą posmak goryczki i zostają przez łaskuna wydalone. Odchody zwierzaka są pilnie wypatrywane przez lokalną ludność głównie z indonezyjskich wysp (Sumatry,Jawy i Celebes) a także, na mniejsza skalę, przez mieszkańców na Filipinach i w Wietnamie. Wybierane z kup łaskuna nadtrawione ziarna czyści się i wypala. Tak powstaje Kopi Luwak kawa o wyjątkowym, delikatnym aromacie – najdroższy tego rodzaju napój na świecie.

Cena Kopi Luwak (zwanej również pod nazwą Cyweta) jest astronomiczna. Za 100 gram w sklepie internetowym zapłacimy nawet ponad 250 zł. Wynika to z faktu, że rocznie na całym świecie pozyskuje się zaledwie 300-400 kg ziaren. Kopi Luwak trafia głównie na rynek Stanów Zjednoczonych i Japonii.

at
Komentarze