Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Nie mów do mnie misiu

Nie mów do mnie misiu

2012-07-24 11:00:00

do poczytania

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem, który występuje w Polsce. Mimo swoich imponujących rozmiarów jest łagodnym stworzeniem. Nie wolno jednak traktować go jak „misia” – przypominają aktywiści z WWF
Fundacja WWF we współpracy z pięcioma polskimi parkami narodowymi i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym rozpoczyna właśnie wakacyjną akcję edukacyjną skierowaną do turystów. Przyrodnicy chcą nauczyć amatorów górskich szlaków odpowiednich zachowań wobec niedźwiedzi brunatnych. Dziś coraz większym zagrożeniem jest nieodpowiedzialne zachowanie człowieka na górskim szlaku. Wędrując górami ludzie zapominają o tym, że znajdują się w krainie niedźwiedzia, w której powinny obowiązywać inne zasady niż w ich świecie. Odnotowane zdarzenia z ostatnich kilku lat dowodzą, że w większości przypadków do poturbowania ludzi przez niedźwiedzia dochodziło w wyniku zaskoczenia zwierząt, na przykład we mgle albo młodniku, a także w wyniku nieodpowiedzialnego zachowania człowieka – mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

W ramach j akcji „Nie mów do mnie misiu!” do turystów trafi 100 tysięcy bezpłatnych mini-przewodników z pocztówkami, ilustrowanymi przez znanego rysownika Roberta Mirowskiego. Książeczki zawierają niezbędne informacje na temat mieszkańców polskich Karpat oraz instruktaż przydatny w sytuacji bezpośredniego spotkania z górskim drapieżnikiem.

Oko w oko z niedźwiedziem

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy zachować spokój i pod żadnym pozorem nie podchodzić do zwierzęcia, powoli wycofując się do tyłu, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Niedopuszczalne jest też zatrzymywanie się w pobliżu niedźwiedzia w celu zrobienia mu zdjęcia i wyrzucanie w jego kierunku pokarmu. Niedźwiedź jest dzikim zwierzęciem i pożywienie powinien znajdować w naturze. Nie zabierajmy też ze sobą psów.

ac
Komentarze