Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Od hiacynta ból brzucha, od cebuli anemia

Od hiacynta ból brzucha, od cebuli anemia

2012-05-16 16:00:00

do poczytania

Dla psa ogród to miejsce pełne nowych dźwięków, zapachów i smaków. Można pogonić za brzęczącym owadem i sprawdzić jak smakuje kolorowy kwiat. Odkrywanie świata przyrody jest zwierzęciu bardzo potrzebne, bo stymuluje jego rozwój psychofizyczny. Czasami jednak bywa niebezpieczne
fot. roxaria / sxc.hu
Wystarczy otworzyć psu furtkę do przydomowego ogródka by zobaczyć jak zmienia się nie do poznania. Jeszcze przed momentem niechętny do jakiejkolwiek aktywności, teraz pędem pokonuje trawnik i gorliwie przeczesuje każdy zielony zakątek. Z lubością tarza się w świeżo skoszonej trawie , obserwuje pszczoły zapylające kwiat i pełen zapału obwąchuje każdy krzaczek. Czasami zdarza mu się skubnąć jakiś listek albo skosztować płatek. Warto sprawdzić jakie rośliny są w zasięgu psiego pyska, bo może się okazać, że poważnie zaszkodzą czworonogowi. Lista trujących kwiatów i drzew jest długa. Należą do nich m.in. konwalia majowa, narcyz, azalia, hiacynt, pierwiosnek, berberys, lilia, hortensja, bieluń dziędzierzawa, fiołek alpejski, naparstnica purpurowa cis, kasztanowiec pospolity, rabarbar, głóg lub łubin. Silnie trujące (także dla człowieka) są również szalej jadowity i oleander pospolity - roślina o dużych wonnych różowych, białych lub czerwonych kwiatach zawierający oleandrynę, którą w czasach Aleksandra Wielkiego wykorzystywano do sporządzenia trutki na szczury. Niebezpieczny jest także rącznik pospolity. W jego nasionach znajduje się toksyczna rycyna, która nawet w niewielkich dawkach może zabić.

Najczęstszymi objawami zatrucia roślinami są wymioty (czasami z domieszką krwi), biegunka lub skurcze. Spożycie bieluni dziędzierzawej powoduje podwyższenie temperatury ciała i ciśnienia oraz przyspieszenie tętna. Toksyny zawarte w szaleju jadowitym i rączniku pospolitym powodują uszkodzenia narządów wewnętrznych nerek lub wątroby, a skosztowanie zimowita jesiennego może doprowadzić do uszkodzenia szpiku. W przypadku konwalii majowej, naparstnicy purpurowej i oleandra pospolitego jednym z objawów jest zaburzenie pracy serca, zaś zjedzenie cebuli może doprowadzić do anemii hemolitycznej. O tym, że pies zjadł szkodliwą roślinę mogą również świadczyć bóle brzucha (hiacynt), ślinienie się i osowiałość (azalia) lub podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej (kasztanowiec pospolity i zimowit jesienny).

W przypadku podejrzenia zatrucia u psa należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Jeśli nie minęło więcej niż 2 godziny lekarz weterynarii może wykonać opróżnianie żołądka, wywołać wymioty lub zrobić płukanie żołądka. W zatruciach stosuje się także lewatywę oraz podaje środki przeczyszczające(np. olejek parafinowy) lub absorbujące substancje toksyczne (np. węgiel). W lecznicach wykonywane są również wlewy dożylne. Chodzi o to, aby nawodnić psa i spowodować wzmożone oddawanie moczu, które ułatwi oczyszczenie organizmu z toksyn.

at

Tekst powstał dzięki współpracy z lekarzem weterynarii Martą Kuklewicz z krakowskiej lecznicy www.doktorwet.pl.
Komentarze