Pechowe zoo z Opola
2009-04-06 20:21:24
Powstały w 1930 roku ogród dwukrotnie został w swojej historii zniszczony. Wpierw unicestwiła go wojna, później pochłonęła powódź. Mimo to stanowi dom dla tysiąca zwierząt
Położony w Opolu ogród zoologiczny można śmiało nazwać najbardziej pechowym w Polsce. Otwarta w 1930 roku instytucja w swojej historii bowiem aż dwukrotnie musiała być odbudowywana. Ogród bardzo poważnie ucierpiał w trakcie II wojny światowej, podczas której został niemal całkowicie zniszczony. Po jej zakończeniu znajdował się w tak opłakanym stanie, że ponownie uruchomiono go dopiero w 1953 roku. Kolejny raz bardzo poważnie ucierpiał w 1997 roku, podczas tak zwanej Powodzi Tysiąclecia. Odbudowa ogrodu nie zakończyła się do dziś dnia. Mimo to na terenie 20 hektarów zajmowanych przez zoo żyje ponad tysiąc zwierząt należących do około 130 gatunków, w tym goryli i uchatek, rzadko spotykanych w polskich ogrodach zoologicznych. Dodatkowo może on pochwalić się licznymi sukcesami. Należy do nich między innymi rozmnażanie oryksów szablorogich, hipopotanów karłowatych czy kapibar.
Ogród w Opolu posiada bardzo nowoczesny, rzadko spotykany zarówno w Polsce jak i na świecie układ. Zwierzęta nie są rozmieszczane bowiem w przypadkowy sposób, a według kontynentu, z jakiego pochodzą. Znaleźć możemy więc w nim strefy poświęcone faunie Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Australii. Oddzielne pawilony posiadają jednak goryle, małpy i stawonogi.
Pierwszy z regionów to suchy step, charakterystyczny dla wielkich połaci środkowej i zachodniej Azji. W tym miejscu obejrzeć można na przykład wielbłądy dwugarbne, czy pochodzące z Mongolii dzikie osły kułany. Obszar afrykański odgrywa natomiast rolę afrykańskie sawanny. Odwiedzając go spotkać można zebry i żyrafy, strusie i antylopy oraz nosorożce. Ameryka południowa to oczywiście dżungla, którą reprezentują tapiry i największe gryzonie świata kapibary, gór zamieszkanych przez lamy i wilunie oraz pampa zamieszkana przez ptaki nieloty nandu. Australia to natomiast walabie, strusie emu oraz oczywiście kangury.
Mimo pecha zoo sukcesywnie rozwija się i cały czas bogaci się o nowe zwierzęta. W ub. roku wzbogaciło się o prawdziwą kocią księżniczkę, półtoraroczną samicę geparda, a kilka dni później na świat przybył młody tapir. Trzeciego kwietnia, zaledwie kilka dni temu w ogrodzie urodziło się kolejne zwierzę, młody wielbłąd dwugarbny.
PRZM
Ceny biletów:
W dni powszednie:
normalny: 8zł, ulgowy: 5zł
W soboty, niedziele i święta:
normalny: 10zł, ulgowy: 6zł
Godziny otwarcia:
od 1 maja 10:00 - 18:00
od 1 października 9:00 - 16:00
od 1 grudnia 9:00 - 15:00
od 1 marca 9:00 - 16:00