Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Pies lekiem na samotność

Pies lekiem na samotność

2009-04-02 12:22:50

do poczytania

Obecność czworonoga korzystnie wpływa na stan psychofizyczny człowieka. Codzienne spacery z podopiecznym niosą obopólną korzyść. Maszerowanie z psem u nogi, ruch na świeżym powietrzu doskonale sprawdzają się w profilaktyce choroby wieńcowej serca, miażdżycy naczyń czy w walce z otyłością
fot. Dariusz Gorajski / AG
Społeczeństwo XXI wieku - doby internetu, szybkiego awansu w pracy, pogoni za pieniądzem, mody na bycie „singlem” zaczyna borykać się problemami takimi jak: samotność, stres czy depresja. Ludzie w coraz młodszym wieku chorują na nerwice, schorzenia serca, miewają myśli samobójcze. Pies pomaga lepiej radzić sobie z trudami dnia codziennego.

Świadomość, że po ciężkim dniu pracy, zmaganiach z obowiązkami i stresem, czeka na nas w domu wierny przyjaciel, który zawsze, radośnie merdając ogonem, przybiegnie aby się z nami przywitać, poprawia nam nastrój, dodaje sił. Bliska obecność psa, jego ciepła głowa oparta na naszych kolanach, gdy czytamy książkę lub oglądamy telewizje, pomaga nam się odprężyć i zapomnieć o problemach. Jego bezinteresowna przyjaźń, oddanie i wierność, a w przypadku psów dużych ras, dodatkowo ich gabaryty sprawiają, że w obecności czworonoga czujemy się bezpieczni.

Psy pomagają przełamać się osobom skrytym, nieśmiałym. Ułatwiają im nawiązywanie kontaktów z nowopoznanymi ludźmi. To dzięki czworonogom zawiązują się znajomości między ich opiekunami, którzy spotykają się w trakcie spacerów ze swoimi pupilami.

Bliski kontakt z psem, śledzenie wzrokiem jego ruchów, czucie zapachu, oddechu, ciepła korzystnie wpływa na rozwój percepcji u dzieci autystycznych czy osób w podeszłym wieku cierpiących na demencję. Badania dowodzą, że dogoterapia prowadzona w domach spokojnej starości, przyczyniła się do zmniejszenia dawek leków psychotropowych podawanych pensjonariuszom oraz zmniejszyła o 15% liczbę ich zgonów.

Psy wykorzystywane są również w leczeniu osób chorych na zanik mięśni. Głaskanie psa zmusza mięśnie pacjentów do wysiłku a co za tym idzie, spowalnia ich atrofię. Czworonogi pomagają także osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona oraz Alzheimera. Dzięki zwierzętom ludzie ci radzą sobie lepiej z doskwierającą im niedołężnością, podnosi się ich samoocena, poprawia humor.

Pies jest zatem nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z trudami życia codziennego, doskonałym terapeutą w leczeniu chorób psychofizycznych oraz bezcennym remedium na samotność.

bk
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-17 18:10:29
  Ciekawy artykuł :)
 • Lena9o

  2010-10-19 18:05:26
  Bardzo ciekawe :)
 • Natii

  2010-07-21 20:00:30
  Świetny artykuł ;)))
 • kamar

  2010-07-15 14:23:27
  Ja zawsze się cieszę, jak wracam z pracy a tam mój Szarikoś czekający aż go pogłaszczę a i kot przyjdzie otrzeć się o nogi. Od razu mam lepszy humor :)
 • Magda

  2010-06-14 11:23:40
  Zgadzam się 100% jest lekiem na samotność