Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Pies w wielkim mieście

Pies w wielkim mieście

2009-04-07 11:51:42

do poczytania

Darmowe identyfikatory dla psów, 200 dystrybutorów z bezpłatnymi torebkami na nieczystości, portal poświęcony zwierzakom - tak Gdynia chcę wychowywać i uczyć właścicieli czworonogów
fot. www.sxc.hu
Od piątku po ulicach Gdyni jeżdżą autobusy i trolejbusy z reklamą "Pies w wielkim mieście". Hasło wisi także na miejskich przystankach i billboardach. Co ono oznacza? - To nowy program edukacyjny, którym chcemy kreować kulturę posiadania psa - tłumaczy Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

Pomysłodawcą programu jest Aneta Graboś z Katowic, prezes fundacji Dog IQ zajmującej się szkoleniem psów asystujących osobom niepełnosprawnym (od trzech lat fundacja szkoli psy z przeznaczeniem dla gdyńskich niepełnosprawnych, zakup i trening zwierząt finansują sponsorzy). - Jestem przekonana, że taki program nie utrzyma się w granicach miasta, bo potrzebuje go cała Polska - uważa Graboś.

Na czym polega? Głównym punktem jest kampania promująca dbałość o psa. Mają temu służyć reklamy w mediach, na autobusach i billboardach, nowy portal internetowy (www.pies.gdynia.pl) i stworzenie sieci 200 dystrybutorów z darmowymi torebkami do sprzątania psich nieczystości (uzupełnianiem torebek na bieżąco mają zajmować się miejskie służby).

- Dystrybutory stanęły w miejscach, które wskazały nam rady dzielnic. Spis lokalizacji umieściliśmy w nowym portalu - mówi Bartosz Frankowski, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa UM Gdyni.

Na stronie www.pies.gdynia.pl każdy posiadacz czworonoga znajdzie wiele praktycznych informacji: spis lecznic weterynaryjnych, psich hoteli i schronisk, wykaz organizacji działających na rzecz zwierząt i rubrykę z informacjami o zwierzętach zagubionych i znalezionych.

- Każdy właściciel psa, który zarejestruje go w gdyńskiej bazie danych, otrzyma mosiężny identyfikator dla pupila z numerem psa, na którym dodatkowo można wygrawerować numer telefonu lub imię zwierzaka - dodaje Bartosz Frankowski.

Pierwsze identyfikatory wydawane będą 26 kwietnia podczas festynu promującego program. Odbędzie się on w niedzielę 26 kwietnia w godz. 13-17 na skwerze u zbiegu bulwaru Nadmorskiego i al. Piłsudskiego. Będzie można bezpłatnie otrzymać identyfikator dla psa i w zamian za datek na schronisko Ciapkowo wygrawerować na nim imię pupila lub numer telefonu właściciela. Przygotowano porady weterynarzy, psich trenerów i psychologów, będą stoiska z żywnością, akcesoriami dla psów i prasą specjalistyczną.

Od 27 kwietnia identyfikatory będzie można dostać w wydziale ochrony środowiska i Rolnictwa UM Gdyni (ul. Władysława IV 37).

Czy gdyńska akcja przyniesie skutek i ze wszystkich trawników, parków i plaż znikną wreszcie psie kupy? Dotąd z tym problemem nie uporała się żadna z gmin Trójmiasta. Gdańsk zajął się tematem przed dwoma laty. Kosztem 30 tys. zrealizował wideoklip (Paweł Konjo Konnak, tarzając się w psich odchodach, przekonywał w nim, że sprzątanie po psach "to nie jest kupa roboty") i urządził pięć wybiegów dla psów. Sopot także pomyślał o wybiegach. Ale przy każdym deszczu zamieniają się one w błotnistą kałużę i psy załatwiają się tam niechętnie. Natomiast torebki do sprzątania nieczystości w Gdańsku i Sopocie są płatne (kosztują 50 gr), więc korzystają z nich nieliczni.

- Na konkretne efekty musimy poczekać, bo żadna akcja edukacyjna nie przynosi szybkich skutków. W niemieckiej Kilonii, na której doświadczeniach się opieramy, efekty były widoczne po kilku latach. U nas pewnie będzie podobnie - uważa wiceprezydent Ewa Łowkiel.

W Gdyni mieszka 30 tys. psów. Program kosztował 305 279 zł.

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-17 18:02:04
  Ciekawy artykuł :)
 • Lena9o

  2010-10-19 18:05:29
  Bardzo ciekawe :)
 • Natii

  2010-07-21 20:00:01
  Świetny artykuł ;)))
 • kamar

  2010-07-15 14:35:46
  Świetny pomysł
 • feba90

  2010-06-14 18:37:54
  świety pomysł!
 • Magda

  2010-06-14 11:20:44
  popieram pomysł