Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Postrach z dorzecza Konga

Postrach z dorzecza Konga

2012-02-06 16:00:00

do poczytania

Goliat Tygrysi to bardzo drapieżna afrykańska ryba. Jest co najmniej tak niebezpieczna, jak pirania, a do tego kilkadziesiąt razy większa
fot. Discovery Channel
Rybę tę można spotkać w dorzeczu Konga, w rzece Lualaba , a także w jeziorach Upemba i Tanganika. Dorosłe osobniki osiągają nawet półtora metra długości i ważą 70 kilogramów! Goliata łatwo poznać po ogromnej paszczy naszpikowanej budzącymi respekt, olbrzymimi zębami.

Goliat, mimo że porusza się w mętnych wodach potrafi bez problemu zlokalizować potencjalną ofiarę. Dzięki wypełnionemu powietrzem dużemu pęcherzowi ryba wyczuwa najdrobniejsze drgania wody wokół niej. Dlatego wie, że w pobliżu znajduje się inna żywa istota. Jeśli akurat ma ochotę na przekąskę przystępuje do ataku. Sposób polowania goliata tygrysiego porównuje się do ataku piranii. Goliaty są równie szybkie i bezwzględne, a przy tym kilkadziesiąt razy większe. Wprawdzie dorosłe okazy pływają w grupach liczących najwyżej 4-5 osobników, ale ich siła rażenia jest ogromna. Są w stanie rozszarpać każde wodne zwierzę, dotkliwie ranić, a nawet zabić człowieka.

Goliat potrafi tak szeroko rozewrzeć szczęki, że zmieści się w niej ryba niemal tak wielka jak on sam. Podczas zaciskania szczęk na ciele ofiary, trzydzieści dwa, trójkątne i ostre jak brzytwa zęby goliata nachodzą na siebie, co pozwala rybie swobodnie ciąć mięso.

Ten śmiercionośny mieszkaniec Konga od lat fascynuje wędkarzy. W Polsce organizowane są podobno wycieczki do Afryki, których główną atrakcją jest polowanie na tę niezwykłą rybę.

at
Komentarze