Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Rally - psi sport na luzie

Rally - psi sport na luzie

2012-03-30 11:00:00

do poczytania

Twój pies nie przepada za sztywnymi zasadami gry i surowymi sędziami? Nowa dyscyplina dla czworonogów rally- o to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu z pupilem i sportową rywalizację "na luzie"
fot. za dogslife.biz
Rally - o to kolejny sposób na sportowe szaleństwo ze swoim pupilem. Nowa dyscyplina rodem ze Stanów Zjednoczonych gromadzi w Polsce coraz więcej fanów. Jej sukces polega na luźnych zasadach gry. Rally- o to swobodniejsza wersja sportu konkursowego obediencie, charakteryzującego się sztywnymi zasadami regulującymi postępowanie psa i jego przewodnika. W nowej wersji „soft” przewodnik może mówić do psa, wydawać komendy pomocnicze, powtarzać komendy i imię psa, głaskać go, a w niektórych klasach i kategoriach także zachęcać smakołykiem. Zawody rally mają przypominać spacer z psem po mieście czy parku. Pies idzie przy nodze tak, jak w trakcie spaceru – może rozglądać się czy węszyć. Podobnie nie wymaga się precyzji przy wykonywaniu „siad” czy „waruj” – pies może się położyć na jednym boku i nie zostanie to ukarane punktami karnymi.

Nowa dyscyplina jest sportem dla wszystkich właścicieli i wszystkich psów. Nie ma znaczenia rasa czy wiek psa ani umiejętności przewodnika. Przewidziano nawet kategorie dla dzieci i młodzieży, w których ocenia się nie tylko poziom wykonywania ćwiczeń, ale również relację dziecka ze zwierzakiem.

Promocją nowego na polskim gruncie sportu zajmuję się gdańskie stowarzyszenie Rally Obedience. Jego członkowie prowadzą regularne seminaria oraz szkolenia dla psów i przewodników. Stowarzyszenie zajmuje się także organizacją zawodów rally-o. Na rok 2012 zaplanowano około 20 imprez. Najbliższe zawody odbędą się 19 maja w Poznaniu.

ac
Komentarze