Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Sensacyjne odkrycie pod Wawelem

Sensacyjne odkrycie pod Wawelem

2009-04-01 12:36:03

do poczytania

Podczas prac remontowych prowadzonych pod Wawelem znaleziono smocze jajo gotowe do wyklucia. Jak się okazuje nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w Krakowie
fot. Joanna Dyczek
Podczas rutynowych prac remontowych prowadzonych w tak zwanej Smoczej Jamie pod Wawelem znaleziono żywe smocze jajo. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że obiekt przypominający rozmiarami duże, szare jajko wielkości piłki lekarskiej jest żywy i zawiera rozwijające się smoczątko. Jajko zostanie przekazane pod opiekę naukowców, którzy planują umieścić je w inkubatorze, by przyśpieszyć wyląg. Nie jest to pierwsze znalezisko tego typu pod Wawelem.

- Na jaja trafiamy regularnie od listopada zeszłego roku - poinformował naszych dziennikarzy pułkownik Krzysztof Olszewski, nadzorujący prace nad wydobyciem i bezpiecznym przewiezieniem znalezisk. - Opierając się na przekazach historycznych można śmiało powiedzieć, że smoki są zwierzętami niebezpiecznymi, znacznie groźniejszymi od lwów, czy swoich najbliższych, żyjących obecnie na Ziemi krewniaków: krokodyli - dodaje Olszewski. Dlatego prowadzone do tej pory prace odbywały się w sekrecie i pod ścisłym nadzorem wojska.

- Nie chcieliśmy przyciągać uwagi ciekawskich, ani dopuścić by jajka wpadły w niepowołane ręce - wyjaśnia pułkownik Olszewski.

Opiekę nad wyklutymi zwierzakami obejmie Wojsko Polskie. Młode gady przyjdą na świat na poligonie w Drawsku, gdzie będą uczyć się życia.

- Wiążemy z nimi ogromne nadzieje - mówią wojskowi. - Wierzymy, że smoki mogą znaleźć swoje miejsce we współczesnych strukturach armii NATO i uczynić z Polski ważną siłę na arenie międzynarodowej.

Militarne ambicje nie są jednak jedynymi powodami, dla których opieka nad smokami zostanie oddana Ministerstwu Obrony.

- Musimy w pierwszej kolejności pamiętać o tym, że smoki są nowym, nieznanym do tej pory nauce gatunkiem. Już z tego tylko powodu są niezwykle cenne. Nie wiemy też, jak będą się zachowywać w naturze i czy nie będą stanowić zagrożenia dla ludności naszego kraju. Mamy jednak nadzieję, że dadzą się łatwo udomowić i wkrótce będzie możliwa ich hodowla domowa na szeroką skalę, lub przynajmniej przeobrażenie Drawska w park narodowy poświęcony smokom. Mógłby on przyciągnąć do naszego kraju rzesze turystów.

- Z punktu widzenia nauki znalezisko jest sensacyjne - powiedział Cafeanimal.pl Tadeusz Płaczkiewicz, archeolog. - Do tej pory w Smoczej Jamie znajdowaliśmy skorupki i inne pozostałości jaj. Były one jednak brane za skamieniałości pozostałe po dinozaurach. Znalezienie żywych jaj jest odkryciem sensacyjnym, rewolucjonizującym całą naszą wiedzę o życiu na Ziemi i całym średniowieczu - dodaje.

- Zmyliła nas duża ilość krzemionki obecna w skorupie jajek - przyznaje się do błędu biolog Joanna Dyczek, która do tej pory badała jaja. - Jej poziom jest typowy dla skamielin. Jednak nowe fakty zmuszają nas do zmiany datowania jaj na okolice 1 000 do 1 200 roku naszej ery. Wydaje się, że ta nietypowa skorupa jest w stanie utrzymywać świeżość jaj przez setki lat. Jednak fakt, że długo leżały w chłodnej grocie spowolnił rozwój piskląt. Kiedy jaja znajdą się w inkubatorach, na przykład takich, jakich używa się na fermach strusi prawdopodobnie młode wyklują się w przeciągu kilku tygodni.

przm
Komentarze
 • Panciapka

  2010-11-17 18:07:03
  Ciekawy artykuł :)
 • Natii

  2010-07-21 20:01:42
  Świetny artykuł ;)))
 • kamar

  2010-07-15 14:17:49
  bajka
 • Magda

  2010-06-14 11:24:18
  Ha Ha Ha
 • czakira

  2009-04-02 02:29:56
  co za porażka... jak już wymyślacie jakiś żart to żeby dało sie w niego uwierzyć ;/
 • paulus_11

  2009-04-01 16:35:05
  prima aprilis !!!!!!