Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Sposób na psią bezsenność

Sposób na psią bezsenność

2012-08-28 11:00:00

do poczytania

Pupil - mały szczeniaczek lub dorosły pies – nie może zasnąć? Hałasuje i szuka sobie zajęcia przez całą noc? Na szczęście nie musimy się z tym godzić i tracić możliwości odpoczynku. Na psią bezsenność są rozmaite sposoby
fot. jam1978 / sxc.hu
1. Identyfikacja problemu

Mały zwierzak może tęsknić za dawnym stadem oraz mamą, zaś dorosły pies będzie cierpiał, jeśli coś nagle zmieni się w jego życiu. Czworonogi te bardzo cenią wszelakie rytuały i przyzwyczajenia. Tym samym pierwsze, co musimy zrobić, to zastanowić się, jaka potencjalnie stresująca sytuacja miała ostatnio miejsce. To ona może być przyczyną bezsenności.

2. Dla małego ulubieńca

Jeśli nasz mały futrzak nie może zasnąć, spróbujmy tego – pod jego legowiskiem połóżmy coś ciepłego oraz tykający zegar. Ten ostatni możemy postawić też gdzieś obok, lub zastąpić go cichutko grającym radiem. W wielu przypadkach to proste działania odniesie znakomity rezultat.

3. Psy są wrażliwe na zmiany

Jak już wiemy, rutyna i stały rozkład dnia to bardzo wazna rzecz dla każdego czworonoga. Dlatego każda, nawet z pozoru niewielka zmiana może być dla czworonoga czymś równie wielkim, jak dla nas spotkanie z kosmitami.

Wystarczy tylko, że np. postaramy się o nowe meble do sypialni, a na pewno zaniepokoi to zwierzaka. W takich okolicznościach musimy być cierpliwi i często stosować korekty zachowań – pies w końcu się przyzwyczai.

4. Ćwiczenia

Każdy pies potrzebuje około 40 minut intensywnych ćwiczeń, czyli po prostu ruchu na świeżym powietrzu. Zmęczony i szczęśliwy zwierzak na pewno nie będzie miał problemów z zaśnięciem.

5. Jedzenie

Psy nieco inaczej reagują na posiłek, niż chociażby ludzie. Czworonóg po jedzeniu dostaje obfity zastrzyk energii, to też karmienie psa późnym wieczorem może mieć wpływ na jego problemy ze snem. Dobrym pomysłem będzie zatem zaplanowanie karmienia znacznie wcześniej.

gnat
Komentarze