Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Sto lat dla żółwia „w skórze”

Sto lat dla żółwia „w skórze”

2012-03-20 16:00:00

do poczytania

Żółw skórzasty to największy żółwi na Ziemi i prawdziwy gigant w świecie gadów. Wielkością ustępuje tylko krokodylowi różańcowemu. Niestety grozi mu zagłada
fot. National Oceanic and Atmospheric Administration
Skóra zamiast skorupy

Największe znalezione żółwie skórzaste mierzyły trzy metry i ważyły blisko tonę.

Zwierzę swoją nazwę zawdzięcza specyficznej budowie pancerza. Zamiast kostnych tarczy, jak to jest u innych żółwi morskich, pokrywa go gruba warstwa czarnej lub ciemnoszarej skóry upstrzonej jasnymi plamkami. Na karapaksie (grzbietowej tarczy pancerza) znajduje się siedem, a na plastronie (część brzuszna) pięć podłużnych fałd, które dzielą pancerz na części przypominające fragmenty bananowej skórki. Całe ciało jest okrągłe i spłaszczone, a spod skorupy wystaje niewielki ogon. Żółw skórzasty pływa poruszając ogromnymi wiosłowatymi, przednimi płetwami, Ich rozpiętość może dochodzić nawet do trzech metrów. W roli steru występują tylne, nieco mniejsze zaokrąglone płetwy. Gady te potrafią pokonać ogromny dystans w poszukiwaniu pożywienia. Aby zaspokoić głód nurkują nawet na głębokość kilometra. Z racji braku zębów żywią się głównie miękkimi stworzeniami: meduzami, mięczakami i niektórymi rybami.

Lubią wodę

Żółwie skórzaste całe życie spędzają w wodzie. Na ląd wychodzą tylko samice, i tylko po to by złożyć jaja. Gniazda zakładają na piaszczystych plażach u wybrzeży Morza Karaibskiego od Florydy po północną część Ameryki Południowej, a także wzdłuż brzegów Afryki oraz Azji po Malezję. Do wykopanych dołków składają od 50 do 160 jaj o średnicy ok. 50-60 mm. Samice nie czekają aż wyklują się młode. Zasypują jamki i wracają do morza, by za jakiś czas powrócić w to samo miejsce z kolejną porcją jaj. Małe żółwiki wykluwają się niemal jednocześnie, zwykle po ok. dwóch miesiącach. Instynkt każe im natychmiast ruszyć w stronę wody. Jeszcze na lądzie mogą paść ofiarą krabów, jaszczurek, ptaków. W wodzie czyhają na nie rekiny i żarłoczne ryby. Właściwie dopiero gdy urosną ponad metr mogą czuć się w miarę bezpiecznie. Żółwie skórzaste osiągają dojrzałość płciową dopiero w wieku 20 lat, a dożywają nawet setki.

Jest ich coraz mniej

Żółwie skórzaste można spotkać w zasadzie we wszystkich tropikalnych oceanach oraz w Morzu Śródziemnym. Występują również w chłodniejszych wodach w okolicach Nowej Finlandii, Islandii, Norwegii i Alaski. Jeden osobnik podobno dopłynął nawet do Bałtyku. Te wyjątkowe morskie stworzenia pojawiły się na ziemi prawie100 milionów lat temu, ale wygląda na to, że niedługo będziemy podziwiać je tylko na zdjęciach. Na świecie żyje zaledwie 30 tys. osobników. Żółwie skórzaste pokonując ogromne dystanse w poszukiwaniu pokarmu i często padają ofiarą nielegalnych poławiaczy lub zaplątują się w sieci. Populacja tych gadów żyjąca we wschodniej części Pacyfiku zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat o ponad 90 procent. Do ich zagłady przyczyniają się również amatorzy jaj, którzy przeczesują plaże w poszukiwaniu przysmaku.

at
Komentarze