Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Twój pupil jest prawo, czy lewonożny?

Twój pupil jest prawo, czy lewonożny?

2012-03-08 17:00:00

do poczytania

Zwierzaki podobnie jak my mogą być prawo lub leworęczne... Choć w ich przypadku lepiej brzmi prawo lub lewnonożne. Co to oznacza dla czworonoga i jak możemy przekonać się, która strona jest dominująca u naszego pupila? Sprawdźmy
fot. jam1978 / sxc.hu
Każdy z nas – poza nielicznymi wyjątkami – ma konkretne preferencje co do tego, którą ręką wygodniej mu się pisze, czy korzysta z komputerowej myszki. Zwierzęta – w tym przypadku psy i koty – również je posiadają i co ciekawe, wpływa to na ich zachowanie oraz fakt lepszego odnajdywania się w określonych rolach.

Z badań wynika, że samce są przeważnie "lewołapne", z kolei samice korzystają częściej z prawej kończyny. Jednak stwierdzenie, którą stronę "woli" nasz ulubieniec nie jest takie proste. W eksperymencie przeprowadzonym na 42 domowych psach i kotach wykazano, że zwierzak korzysta ze swoich preferencji co do łapy dopiero w przypadku złożonych zadań. W każdym teście futrzaki używały przednich kończyn, rzadko decydując się na wykonanie jakiejś czynności jedną z tylnich łap. Dodatkowo wykazano także, że rasa psa nie wpływała na jego preferencje co do "ręczności" – nie zaobserwowano, aby na przykład jamniki były bardziej predysponowane do używania lewej łapy.

Co ciekawe, psy, które nie wykazywały żadnych preferencji w tym temacie, są bardziej narażone na różnorakie problemy. Mogą one dotyczyć zachowania, lęku przed rozłąką, czy stresu wywołanego nieznanym dźwiękiem, np. fajerwerkami lub burzą. Ryzyko jest znacznie mniejsze w przypadku zwierzaków, które lepiej korzystając z lewej, czy prawej łapy.

Psy z silną dominacją lewej kończyny lepiej sprawdzają się jako przewodnicy, czy podczas pracy w policji.

Jak sprawdzić, którą łapę preferuje nasz pupil? Musimy przygotować rolkę z np. papieru, po czym na jednym z końców umieścić przysmak. Na początku tak, aby był łatwo dostępny dla zwierzaka. Następnie pozwólmy mu zjeść go, zaś kolejny umieścimy głębiej. Łapa, która zacznie go wyciągać, będzie dominująca. Aby zaobserwować właściwy wzór, musimy powtórzyć eksperyment wiele razy. W warunkach laboratoryjnych takie testy przeprowadza się około stukrotnie.

gnat
Komentarze