Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Złowią zagubione sieci

Złowią zagubione sieci

2012-07-11 14:00:00

do poczytania

Od kliku dni na Bałtyku trwa wyławianie sieci-widm, które stanowią śmiertelną pułapkę dla ryb, ptaków i morskich ssaków. Organizatorzy - WWF Polska - mają nadzieję, że uda się usunąć ponad 20 ton zagubionego sprzętu.
fot. Bartłomiej Barczyk / AG
Już po raz drugi WWF podjęła się zorganizowania akcji oczyszczania morza z niebezpiecznych dla zwierząt i ludzi fragmentów rybackiego ekwipunku. Sieci-widma to nic innego jak sieci zerwane przez sztorm lub na skutek zaczepienia o zalegające na dnie stare kotwice głazy lub wraki statków i kutrów.

Z badań wynika, że przez pierwsze trzy miesiące sieć widmo potrafi złapać 20 procent tego co złowiłaby „obsługiwana” przez człowieka. Wprawdzie z czasem zaczyna się coraz bardziej plątać i jej zdolność połowowa spada do kilku procent, ale i tak wciąż zagraża żyjącej w morzu faunie. Szczególnie niebezpieczne są tzw. sieci stawne. Zrobione z trwałych ale bardzo cienkich nylonowych przędzy dryfują w toni i łapią tony dorszy przemieszczających się w poszukiwaniu pokarmu, morświny i nurkujące ptactwo, które pozbawione tlenu – ginie. Szacuje się, że co roku w Bałtyku pojawia się kolejne 10 tys. porzuconych siatek dorszowych. Kolejne 450 ton sieci zalega wokół wraków statków i kutrów, które leżą na dnie wzdłuż polskiego wybrzeża stanowiąc potencjalną pułapkę dla penetrujących je nurków.

Problemowi zaśmiecania mórz plątaniną linek stara się zaradzić WWF Polska i Fundacja Baltic Sea 2020 przeprowadzając akcję sprzątania Bałtyku. Tym razem robią to także we współpracy z Litewskim Funduszem na rzecz Ochrony Przyrody.

Na polskich i litewskich wodach będzie pracować w sumie sześć kutrów (4 po naszej, dwa po litewskiej stronie), które mają wyławiać zagubione sieci oraz uwalniać od nich zatopione jednostki. Organizatorzy chcą wyłowić łącznie ponad 20 ton sieci. Akcję rozpoczęto 2 lipca. W Polsce ma trwać 40, na Litwie 20 dni.

W ramach projektu ma również powstać mapa tzw. zaczepów, czyli miejsc, gdzie może dojąc do zerwania i zgubienia sieci.

at
Komentarze