Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » Zoo w Zamościu oblężone

Zoo w Zamościu oblężone

2012-05-22 13:20:30

do poczytania

Zamojskie zoo jest jedynym ogrodem zoologicznym po naszej stronie Wisły. Jest również jednym z najbardziej nowoczesnych w kraju. Nie dziwi więc, że odwiedzają go tłumy. Ale tak dużej frekwencji mało kto się spodziewał
fot. Iwona Burdzanowska / AGENCJA GAZETA
Świeżo wyremontowany i zmodernizowany ogród zoologiczny w Zamościu cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Świadczy o tym chociażby rekordowa frekwencja jaką odnotowano w czasie długiego majowego weekendu. Od 28 kwietnia do 6 maja obiekt odwiedziło ponad 25 tysięcy osób. Dla porównania w ciągu roku zwiedzających jest około 100 tysięcy.

- Przyznam szczerze, że spodziewałem się zwiększonej liczby zwiedzających, ale to co się działo na początku maja przerosło moje oczekiwania. Do tej pory największa odnotowana przez nas liczba gości to ok. 3 tysiące w ciągu dnia. Teraz mieliśmy przynajmniej dwa dni kiedy odwiedziło nas ponad 5 tysięcy osób a jednego dnia było nawet 6 tysięcy - mówi Grzegorz Garbuz, dyrektor zamojskiego zoo. - Większość naszych gości pochodzi z Zamościa. W zachodniej Polsce ogrody zoologiczne są oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów więc nie oczekujmy, że ktoś przyjedzie specjalnie do Zamościa kiedy ma cos podobnego znacznie bliżej.

Pojawia się jednak pytanie czy zoo, chociaż zmodernizowane, było naprawdę przygotowany na tak dużą liczbę zwiedzających? Wiele osób podkreśla, że chociaż ogród prezentuje się bardzo dobrze to lepiej przyjść tam kiedy ludzi jest znacznie mniej. - Byłem naprawdę ciekaw jak wygląda po remoncie ale nie byłem w stanie na spokojnie tego zobaczyć. Najpierw musiałem odstać swoje w długiej kolejce a potem przeciskać się między dużymi grupami rozwrzeszczanej młodzieży. O gigantycznych kolejkach do toalety już nie wspomnę. Po kilkunastu minutach stwierdziłem, że wrócę do zoo kiedy będzie luźniej - stwierdza Marek Grochowicz, mieszkaniec Zamościa.

Kierownictwo ogrodu przyznaje, że dochodziło do pewnych utrudnień ale jak twierdzi - zoo poradziło sobie z nimi. - Wybudowaliśmy dodatkowe kasy, które znacznie przyspieszają obsługę klientów, zmodernizowaliśmy nasze zaplecze sanitarne a samo zoo jest na tyle duże, że pomieści nawet najbardziej rekordową liczbę zwiedzających - uważa dyrektor Garbuz.

Ogromne zmiany za grube miliony

Po długim weekendzie szacuje się, że liczba zwiedzających spadnie ale ciągle powinna utrzymać się na poziomie kilkuset osób dziennie.

Zamojskie zoo jest jedynym ogrodem zoologicznym we wschodniej Polsce. Jego modernizacja rozpoczęła się pod koniec 2009 roku i zakończyła 23 kwietnia tego roku. Remont kosztował przeszło 30 milionów złotych z czego ponad połowę stanowiło dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich. Pieniądze te zostały wykorzystane na gruntowną przebudowę wszystkich pawilonów, wybiegów i ścieżek. Dodatkowo pojawiły się nowe gatunki zwierząt oraz powstało kilka nowych obiektów, na przykład lecznica połączona z ośrodkiem kwarantanny.

Zamojskie zoo można zwiedzać przez cały tydzień od 9 do 18. Za normalny bilet zapłacimy 12 zł, a ulgowy - 8.

Kamil Kudyba, Gazeta Wyborcza Lublin
Komentarze