Gazeta.pl  | metrocafe.pl  | Poczta  | Forum  | Blogi  | Wyborcza.pl  
Pogoda  | Randki  | Gry
 » artykuły  » do poczytania  » pies alergia

pies alergia

Co uczula psy? Ludzki naskórek

2012-05-08 06:59:54

do poczytania

Wiosna to czas kiedy pies więcej czasu spędza na spacerach lub baraszkując w ogrodzie. Jeśli po zabawie zwierzę wraca z katarem, łzawiącymi oczami lub zaczerwienioną skórą to może oznaczać, że jest alergikiem
fot. bendurman / sxc.hu
O psich uczuleniach opowiada lekarz weterynarii Marta Kuklewicz z gabinetu doktorwet.pl

Czy psy są tak samo narażone na alergię jak ludzie?

- U czworonogów alergeny dostają się do organizmu głównie przez skórę i układ pokarmowy, np. gdy zwierzęta tarzają się w trawie lub obgryzają liście roślin. Mniejsze znaczenie ma wdychanie alergenów (odwrotnie niż u ludzi), chociaż to również może wywołać reakcję alergiczną.

Na wiosnę psy dużo czasu spędzają w ogródkach, parkach na łąkach. Jakie rośliny mogą je uczulać?

- Pyłki traw i zbóż, krzewów oraz drzew najczęściej z rodziny brzozowatych takich jak: topola, olcha, brzoza, leszczyna, grab, ale także dąb, cyprys, wiąz, buk, klon, wierzba. Uczulenia powodują również zioła np. bylica, babka lancetowata, pokrzywa i szczaw kędzierzawy. Warto podkreślić, że bardziej alergizujące są pyłki roślin wiatropylnych niż owadopylnych. Oznacza to, że kolorowe kwiaty, z których nektar zbierają np. pszczoły są dla psów bezpieczniejsze, bo mniej uczulają.

Co jeszcze oprócz roślin może wywołać alergię?

- Niektóre czworonogi źle reagują na pleśń, pióra, roztocza, a nawet dym papierosowy i ludzki naskórek.

Czy to oznacza, że pies może być uczulony na swojego właściciela?

- Niektórzy alergolodzy twierdzą, że złuszczony ludzki naskórek jest jednym z głównych alergenów wziewnych u psów. Faktycznie w testach śródskórnych wyniki u niektórych psów są dodatnie, co świadczyłoby o alergii, ale trudno je powiązać z konkretnymi objawami klinicznymi. Na razie za mało jeszcze wiemy na ten temat, nie mamy wystarczających dowodów co do skuteczności odczulania oraz samej alergii.

Z gehenną alergików kojarzy się głównie wiosna, gdy przyroda budzi się do życia i zaczynają kwitnąć rośliny. Czy w lecie lub na jesieni „wrażliwe” czworonogi są bezpieczne?

- Rośliny dzieli się m.in. w zależności od okresów pylenia. Niektóre drzewa pylą na początku wiosny w marcu i kwietniu, trawy natomiast i na wiosnę, i w lecie, z kolei zioła dopiero pod koniec lata. To jak będzie się czuł nasz pies w tych miesiącach zależy od tego, ile czynników wywołuje u niego uczulenie i w jakim terminie alergeny dają o sobie znać.

Czy każdy pies jest tak samo podatny na alergie?

- Decydują o tym uwarunkowania genetyczne i rasowe. Bardziej narażone na uczulenia są niektóre teriery, owczarki niemieckie, golden retrivery, labradory, bulteriery, West highland white teriery, boksery, chow chow.

Co robić , gdy podejrzewamy u pupila alergię?

- Kichający, drapiący się i kaszlący pies to sygnał, żeby jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem, który ustali dokładną przyczynę dolegliwości. Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii jest atopowe zapalenie skóry (czyli przewlekłe zapalenie skóry pyska i kończyn), które powoduje np. świąd, zaczerwienienie skóry, liszaje, zmianę zabarwienia sierści. Uczulenie może wywoływać również pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, ale także alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. To ostatnie objawia się sezonowymi, nagłymi atakami kichania, z lub bez surowiczego wypływu z nosa, rzadziej z krwawieniem oraz zapaleniem powiek z silnym świądem, a co za tym idzie linieniem w tym obrębie. Alergeny powodują również łzawienie oraz zapalenie krtani, tchawicy, oskrzeli, rzadziej płuc, któremu towarzyszy przewlekły kaszel.

Jak leczy się alergię u psów?

- Bardzo ważne jest rozpoznanie co konkretnie wywołuje uczulenie. W tym celu bada się krew zwierzęcia w kierunku wykrycia poszczególnych alergenów. Wykonuje się również testy śródskórne, przeprowadza wywiad i badanie kliniczne.

Leczenie może polegać na odczulaniu (podawanie roztworów wodnych alergenów o wzrastającym stężeniu) lub podawaniu leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów o krótkim okresie działania. Aby wspomóc leczenie stosuje się również szampony łagodzące objawy skórne, podaje się witaminy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Przy alergii pokarmowej stosuje się specjalne diety hipoalergiczne. Dawki leków dostosowywane są do każdego pacjenta indywidualnie. Jeśli jest poprawa to można zmniejszać dawki, ale zawsze istnieje ryzyko nawrotów.

Czy pies alergik podczas kuracji odczulającej może długo przebywać na podwórku? A może trzeba ograniczyć mu ilość spacerów i rozrywki w okresie pylenia roślin?

- Wszystko zależy od samopoczucia psa i tego jak silne są objawy. W Polsce odczulanie czworonogów jest jeszcze mało popularne. Z badań wynika ze w ciągu 9-18 miesięcy trwania immunoterapii poprawa jest widoczna u 50-85 proc. psów, a u 10-20 proc. istnieje szansa na całkowite wyleczenie.

Terapia polega na stykaniu zwierzęcia z coraz to większymi dawkami alergenów tak, aby „oswoić” organizm z czynnikami uczulającymi. Powinna trwać od roku nawet do 3 lat, a czasami przez całe życie.

Jeśli leczenie przebiega korzystnie to nie musimy rezygnować ze spacerów z psem w porze kwitnienia i pylenia roślin. Gdy widoczna jest poprawa można również zmniejszać dawki leków, ale wtedy trzeba się liczyć z ryzykiem nawrotu choroby, a czasami także powikłaniami. Alergii niestety nie leczy się łatwo. Ważne jest, aby właściciel dokładnie przestrzegał zaleceń lekarza weterynarii, bo to decyduje o powodzeniu terapii.

Anna Tatka
Komentarze